Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
Günlük hayatta "vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" dediğimiz bile olur. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde olduğunu ortaya koyuyor.

Gözümüz tek bir taslak üzerinde kurgulanmış anlık çekimleri yakalayan bir fotoğraf makinesi değildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz, küçük açılarla, anlık hareket eder ve etrafımızdaki detayları beyne yansıtmak için sürekli kendisini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz, çözünürlüğü daha da arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadır. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördüğümüz şeyin etrafında hareket ettiririz. Bu nedenlerden dolayı, göz ve beyin birlikteliği, retinadaki foto-alıcıların sayıca fazlalığı sayesinde,bir makinede olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde etmemizi sağlar. Aşağıda verilen eşdeğer megapiksel değerler, insan gözünün bir manzarayı ne kadar netlikte gördüğünü açıklayan bilimsel bir detaydır.

Yukarıdaki insan gözünün çözünürlüğünü sağlamaya neden olan veriler ışığında,şimdi önce küçük bir örnekle başlayalım: Şimdi önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için:

90 derece x 60 arc-dakika/derece x 1/0.3 x 90 x 60 x 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.

Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli istediğiniz detayın etrafında hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:

120 x 120 x 60 x 60 / (0.3 x 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

İnsan gözünün görebileceği gerçek açı değeri şüphesiz ki çok daha fazla çözünürlüğe tekabül eder. Bu yapıdaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayıt imkanı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kamera olması lazım.

Şimdi teorik bilgiyi bir kenara bırakıp , sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor.

Eğer görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP.

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
tek kelimeyle "vay beee"
teşekkürler arkadaşım.

sedat17

🏆Pro Tasarımcı🏆
valla ilginç ve mantıklı bir konu bende merak ettim ya hiç düşünmemiştim...cidden kaç pixel

Yeliz GÖKÇEN

♾️Grafik Gurusu♾️
pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor.

:surprised: gerçekten ilgnç bir başlık:D teşekkürler!..

ShEwChAt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
birtek veri aktarıcımız yok yaw......:D

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu konu zaman zaman gündeme gelir.

Daha önce başka bir forumda yazdığım yazıyı aktarıyorum.

Tarih: 15.01.2007, 14:27 Mesaj konusu:
Lütfen yanlış anlaşılmasın. Konuyu açan arkadaşa değil sözüm. (Sonuçta alıntı)

Fakat bu yazı (bence) bilimsellikten son derece uzak..

Bir takım değerler/kabuller kullanılmış. Fakat neye dayandırıldıkları belli değil.

Piksel kavramı, ancak bir kayıt ve/veya baskı ortamı için geçerli olabilir. Ki; elde edilip, sabitlenmiş olan hareketli veya hareketsiz görüntüyü sonradan büyütmek istediğinizde değerini/varlığını anlarsınız.
Elde edilmiş görüntü, fazla büyütüldüğünde, artık pikseller piksel (nokta) olmaktan çıkıp, karelere (veya dikdörtgenlere) dönüşmeye başlar.

Gözümüz için bu durum söz konusu olamaz. Çünkü zumlama yapmak için herhangi bir araç/cihaz kullanmak zorundasınız. Dijital olmayan ne tür bir cihaz kullanırsanız kullanın; (dürbün, teleskop, mikroskop,..) asla karelenme göremezsiniz.

Dolayısı ile gözümüz için piksel kavramından sözetmek bana yanlış geliyor.

Tıpkı, "Mercedes 300Km/h hızla gidebilir", ama "Concorde uçağı bilmem kaç feet yüksekliğe çıkabilir"i kıyaslamak gibi.. :D

Kaç megapiksel olduğu önemli değil. Görmesini bilelim yeter.. :)

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu konu zaman zaman gündeme gelir.

Daha önce başka bir forumda yazdığım yazıyı aktarıyorum.

Bu yazıya aynen katılıyorum. Pixel kavramını biz insanlar, gözümüzün gördüğü gibi baskı yapamadığımız ve gözümüzün gördüğü şekilde tasarım yapabilecek kapasitede bilgisyarları henüz oluşturmadığımız için ortaya çıkarmışız. Bütün baskı teknikleri de algıda tamamlayıcılık ilkesine dayandırarak ortaya çıkarmışız. Yani gözümüz aslında basılı bir işin üzerinde pixelleri görüyor ama beynimiz o pixelleri birleştirip o görüntüden kavramsal bir anlam çıkarıyor. Zaten öyle olmadığını ve her pixeli ayrı ayrı gördüğümüzü bir düşünsenize, ne kadar zordu işimiz...

Dolayısıyla insan gözü ve beyninin ortaklaşa çalışması ile ortaya çıkan görüntü algısının kalitesi pixeller üzerinden hesaplanamaz. Pxeller bizim gözümüzün yaratılışı karşısındaki aciziyetimize getirdiriğimiz bir çözümden ibaret olup sadece ve sadece insanlığın kendine illuzyon yapması demektir...

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu yazıya aynen katılıyorum. Pixel kavramını biz insanlar, gözümüzün gördüğü gibi baskı yapamadığımız ve gözümüzün gördüğü şekilde tasarım yapabilecek kapasitede bilgisyarları henüz oluşturmadığımız için ortaya çıkarmışız. Bütün baskı teknikleri de algıda tamamlayıcılık ilkesine dayandırarak ortaya çıkarmışız. Yani gözümüz aslında basılı bir işin üzerinde pixelleri görüyor ama beynimiz o pixelleri birleştirip o görüntüden kavramsal bir anlam çıkarıyor. Zaten öyle olmadığını ve her pixeli ayrı ayrı gördüğümüzü bir düşünsenize, ne kadar zordu işimiz...

Dolayısıyla insan gözü ve beyninin ortaklaşa çalışması ile ortaya çıkan görüntü algısının kalitesi pixeller üzerinden hesaplanamaz. Pxeller bizim gözümüzün yaratılışı karşısındaki aciziyetimize getirdiriğimiz bir çözümden ibaret olup sadece ve sadece insanlığın kendine illuzyon yapması demektir...

Mesajımı okuyup da yorumladığınız için çok teşekkür ederim.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
Mesajımı okuyup da yorumladığınız için çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar burada bir benzetme kullanılmış sonuçta yazıyı ben yazmadım alıntı aldım ama bu (diğer arkadaşın yazdığı yorum) tamamen muhalefet olmak için yazılmış bir yazı,
Grafikere göz nasıl anlatılır? pixel olarak ;)

FRTDESIGN

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.webevin.com
YÜCE ALLAH'ın Verdiği Nimetlerden Sadece Birtanesine değinmişssiniz teşekkurler...
Gözunuzun herzaman degerını bılın ve şükredin (arpacık çıktıda ondan diyorum ) :D
Gerçekten ilginc ve güzel bir bilgi biz insanız bu halde bu kadar piksel ise

SİZ BİRDE KARTALDAKİ GÖZÜ ve Kaç X Zoom Oldugunu Düşünün :D:D:D

rosenaz

🌱Yeni Üye🌱
Bunu okurken aklıma görmeyen gözünü tedavi ettireyim derken doktor hatası yüzünden diğer sağlam gözünden de olan birinin mahkeme kararıyla milyarlar kazanmasını artık çok zengin oldun sorusuna cevaben asıl zenginlik gözlerimin olmasıdır demesi geldi gözlerimizin pixel değerini bilelim arpacık çıkmadan :))))