Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hürriyet DY 'de yayınlanmış Tasarımlarım (GENEL)

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Daha önceki iki konuyu burada topladım. Birçok fotoğraf ekledim. Umarım beğenirsiniz. Olumlu olumsuz tepkileri bekliyorum...
İndesign 2'de yapılmıştır...
Not: Sayfalarda başlık başlık, resim resim yanyana gelmemesine özen gösterdik, kafa karışıklığını önlemek amacıyla...

not: Dergi ve Gazete tasarımı işleriniz, özel ders veya her türlü iş görüşmeleriniz için ALTTAKİ LİNKE TIKLAYIN...
https://www.grafikerler.net/geziti-...malariniz-yapilir-turkiye-geneli-t114008.html

Benzer konular

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba,

Başlıklardaki ısrarlı font, Hürriyet'in kurumsal duruşu mu, yoksa sizin kişisel tercihiniz mi?

Genel görünüş olarak tasarımlarınızın başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki, görsellerin de iyi olması, sizin işinizi biraz kolaylaştırmış. Yine de hakkınızı yememek lazım.

Ayrıca editoryali, hangi düzeyde karşılıyorsunuz? Yani röportaj mı, yazı mı, redaksiyon mu, veya hepsi mi? Ya da editörlük için belli bir uzmanlığınız var mı?
Belki ilgilenen (mesela ben!) olursa biraz daha açıklayıcı olsun diye sordum.

Tuncer ÖZKAN

grafishop

👑Efsanevi Grafiker👑
En ufak bir tasarım görünce ağzının suyu akan bir insan değilim. Ama bu çalışmalar gerek yazı fontu gerek ise fotoğraflar olarak gayet profesyonel.

Yani tuncay bey; kişisel görüşünüzdür saygı duyarım ama bu çalışmaların profesyonelliğinin fotoğraflarla %50 olarak bile bağlantısı yok örneğin banada verilse bu fotoğraflar bu kalitede bir iş çıkaramam... Herkes kapasitesini bilir...

Bunlar sadece gazete çalışmaları tabiki, normal tasarımlarda nasıl olursunuz bilemem ama eğer devam edicekseniz kesinlikle doğru iştesiniz...

Saygılar, iyi çalışmalar...

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Konu gazete olunca biraz düşünmek gerekiyor...
Zamanla yarışmak...
Editörün istediğini verebilmek...

Örneğin... Sizin büyük kullanmak istediğiniz resim, veya görsel şölen yapabileceğiniz bir habere
Resmi bu kadar büyültmeyelim
Haber önemsiz büyük görmeyelim

şeklinde karşı çıkmalar vs olduğunu göz önünde bulundurmak lazım.

Yani keyke herşey bizim elimizin altında olabilse...

İkinci bir konuda font meselesi...

Gazetenin kendi kullandığı fonttur...
Bizde başlık başlık, resim resim yanyana gelmeyecek ve tüm sütunlar esit olacak ve 6 sütun çalışılacak gibi kurallarımız var...

Yani aslında hiç kolay değil işimiz...

Editöryal sorunuz hakkında gazetede editöryal bir katkımız yok paylaşımlarım sadece tasarım yönüyle bana ait...

Ancak 4 senelik bir editörlük geçmişim ve yayınlanmış araştırma yazılarım mevcuttur...

Olumlu olumsuz tüm eleştirileriniz için teşekkür ederim...

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Bu arada başlıklardaki o ısrarlı fınt keşke biraz dinamikleşsede başka fontlarda kullanabilsek:) o konuda çok dertliyim:)

grafishop

👑Efsanevi Grafiker👑
Konu gazete olunca biraz düşünmek gerekiyor...
Zamanla yarışmak...
Editörün istediğini verebilmek...

Örneğin... Sizin büyük kullanmak istediğiniz resim, veya görsel şölen yapabileceğiniz bir habere
Resmi bu kadar büyültmeyelim
Haber önemsiz büyük görmeyelim

şeklinde karşı çıkmalar vs olduğunu göz önünde bulundurmak lazım.

Yani keyke herşey bizim elimizin altında olabilse...

.
Bu sorunlar bizim alanımızdada var maalesef.. :smile:

Herkes acil iş bekler herkes istediği olsun ister ama gazete tasarımı olarak teknik bilgilere sahip olmadığım için şahsen ben sadece görsel fikrimi sundum...

Ve gayet başarılı... İyi grafikler...

ARlMAYA

🌱Yeni Üye🌱
Çok hoş yerleşimler var, tebrik ederim.

cokefb

🌱Yeni Üye🌱
Tolga bey Selamlar bence hapsi güzel fakat bunları yaparken size yardımcı olabn birlerinin olduğunu düşünüyorum ?

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
DBR ile çalışmak kolay değildir. Bir takım deneyimlerim var. Yayın yönetmenlerinin ve editörlerin alışık olduğu rutin ama başarısı kanıtlı bi tasarım anlayışı var. Genelde de tasarımcılardan bunu beklerler... Tolga bey, bu anlayış sınırlarını rahatsız edecek derecede aşmadan belki de olabilecek en iyi şekilde uygulayabilmiş... Herkesin altından kalkamayacağı bir iştir bu. Öncelikle bunun hakkını vermek gerekir... Bunun dışında tasarımların büyük çoğunluğu oldukça yaratıcı ve bulunduğu kuruluşun gelenekçi yapısına inatla yenilikçi. Tebrik ediyorum. Başarılar... Ayrıca fontlar bu tip bir dergi için ideal. Muhtemelen dergiyi çizen art direktör çok ince bir araştırma içinde bulunmuş. Sonuçta ingiliz ve amerikan basımının ve okuyucu kitlesinin çok alışık olduğu, yadırgamayacağı biçim ailesinden geliyor... İnceliği de işin elegant yapısını destekler nitelikte... Fontlar konusunda hiç bir sıkıntı olmadığını aksine cuk oturduğunu düşünüyorum.

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çalışmaların çok güzel .hepsını cok begendım. tebrikler...

sev-ya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Emeğinize sağlık, başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını diliyorum...

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Tolga bey Selamlar bence hapsi güzel fakat bunları yaparken size yardımcı olabn birlerinin olduğunu düşünüyorum ?

Sayfa operatörü değilim. Sayfa Sekreteriyim... Yardımcı olunanlar opiratördür ve istenileni uygularlar...

Sayfa Sekreterinin tanımını google a yazarak ekşi sözlükten öğrenebilirsiniz...

Beni tanımadan, nasıl böyle bir düşünce içine girdiniz bilmiyorum ama, meslekteki 8. senem...

E tabii şu varki bu konularda geçmişte üzerimde emeği olmuş tek insan vardır oda Radikal Gazetesi görsel Yönetmenidir... Onun hakkını vermek lazım.

Tüm paylaşımlar tarafımdan yapılmıştır.

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
DBR ile çalışmak kolay değildir. Bir takım deneyimlerim var. Yayın yönetmenlerinin ve editörlerin alışık olduğu rutin ama başarısı kanıtlı bi tasarım anlayışı var. Genelde de tasarımcılardan bunu beklerler... Tolga bey, bu anlayış sınırlarını rahatsız edecek derecede aşmadan belki de olabilecek en iyi şekilde uygulayabilmiş... Herkesin altından kalkamayacağı bir iştir bu. Öncelikle bunun hakkını vermek gerekir... Bunun dışında tasarımların büyük çoğunluğu oldukça yaratıcı ve bulunduğu kuruluşun gelenekçi yapısına inatla yenilikçi. Tebrik ediyorum. Başarılar... Ayrıca fontlar bu tip bir dergi için ideal. Muhtemelen dergiyi çizen art direktör çok ince bir araştırma içinde bulunmuş. Sonuçta ingiliz ve amerikan basımının ve okuyucu kitlesinin çok alışık olduğu, yadırgamayacağı biçim ailesinden geliyor... İnceliği de işin elegant yapısını destekler nitelikte... Fontlar konusunda hiç bir sıkıntı olmadığını aksine cuk oturduğunu düşünüyorum.

DBR den kasıt ney anlayamadım:)

Ama şu varki çok haklısınız. Gazete ortamında kısıtlı zamanda, hem kendinin kabul edeceği, hem editörün, sonrasında Yayın Yönetmeninin vs... bir tasarım ortaya çıkarmak çok zor...

Haberle uyumlu olması, istenilen görseli arayıp bulmak...

Sayfanın bittikten sonra YIKILMASI...

acı verici ve koyucu olabiliyor ama alıştık:)

Yorumun içinde çok teşekkür ederim

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
DBR'den kasıt Doğan Burda Rizzolli demek istemiş arkadaş.