Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır?

Olumsuz yönleri nelerdir?

BU eğitim yeterli midir? Nasıl olmalıdır?

Okullar az sayıda mezun verdiği için mi okullu grafikerler az sayıdadır?

Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir?

Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur?

İdeal grafik eğitimi okulda olmaz, usta çırak ilişkisi içinde piyasada olur görüşünü destekliyor musunuz?

Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur?

Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker yetişmiyor görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir?

Grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz?

İdeal Grafik Eğitimi nasıl olmalıdır?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Bu ve buna benzer soruların cevapları, sanıyorum ki günümüzde yaşanan tartışmaların sağlıklı sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Faruk ÇAĞLA

Son düzenleme:

Benzer konular

superclarkie

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok güzel bir konu temel sanat eğitimi almamış çizim yeteneği ve tasarım anlayışı olmayan grafikerleri(copy+past çiler diyorum ben onlara) çıkartırsak grafiker sayısı türkiyede %10 a düşer.. ortada gerçek grafikerler olur. değerimiz artar. aldığımız para 3 4 kat artar....

cansen79

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.avsa.in
çok güzel bir konu temel sanat eğitimi almamış çizim yeteneği ve tasarım anlayışı olmayan grafikerleri(copy+past çiler diyorum ben onlara) çıkartırsak grafiker sayısı türkiyede %10 a düşer.. ortada gerçek grafikerler olur. değerimiz artar. aldığımız para 3 4 kat artar....

bence çok katı girdin konuya adam zaten bu özelliklere sahip değilse (sanat eğitim ve çizim yeteneği) seni baltalamazki aksine değerini artırır senin sen işinin ehliysen kazanırsın derim bu arada usta çırak ilişkisinede katılıyorum çırak birazda yaratıcıysa bu iş tamamdır derim

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
bence çok katı girdin konuya adam zaten bu özelliklere sahip değilse (sanat eğitim ve çizim yeteneği) seni baltalamazki aksine değerini artırır senin sen işinin ehliysen kazanırsın derim bu arada usta çırak ilişkisinede katılıyorum çırak birazda yaratıcıysa bu iş tamamdır derim

Grafik eğitimi nasıl olmalıdır?
Sadece usta çırak ilişkisi yeter mi? Okul gerekli değil midir? Gerekliyse nasıl bir okul olmalıdır?

cansen79

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.avsa.in
hocam eğitim muhahakkak gerekli bunun okulunuda okuma fırsatı warsa mis gibi olur tabi ben yazılan eklentiye biraz takıldım sert oldu eğitimsiz bu işe balta wuruyor hawası yarattı bende

yarenay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
grafik eğitiminden kastınız sanırım program becerisi. çünkü yaratıcılık olmadan tasarımcı olunmaz. herşey de olduğu gibi bu konuda da eğitim şart tabiiki. usta çırak ilişkisine kesinlikle katılıyorum. yardımcı grafiker anlayışı oturtulmalı. hemen pat diye grafikerim denmez. hele hele tasarımcıyım hiç denmez. okullarımızda maalesef eğitim yetersiz. bilgisayar az, sürekli teorik eğitim veriliyor. hangi tuşun ne işe yaradığını sadece deneyerek anlayabilirsiniz, okuyarak değil. bence okullardaki öğretim görevlilerine çok fazla iş düşüyor.

grafiker.iso

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır?

Olumsuz yönleri nelerdir?

BU eğitim yeterli midir? Nasıl olmalıdır?

Okullar az sayıda mezun verdiği için mi okullu grafikerler az sayıdadır?

Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir?

Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur?

İdeal grafik eğitimi okulda olmaz, usta çırak ilişkisi içinde piyasada olur görüşünü destekliyor musunuz?

Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur?

Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker yetişmiyor görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir?

Grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz?

İdeal Grafik Eğitimi nasıl olmalıdır?

Bu ve buna benzer soruların cevapları, sanıyorum ki günümüzde yaşanan tartışmaların sağlıklı sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Faruk ÇAĞLA

1-Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
2-Klasik memur zihniyetinde veya toplumunu küçük görüp başka ideolojilerin temsilciliğini yapan hocalar olumsuz etken.
3-Bu eğitim yeterlilikten ziyade sistem olarak eksiklikleri var. Yeterli temel eğitim ve atölye içi pratik kazandırılmadan yaptırılan stajlar formalitenin yerine getirilmesinden öteye gidemiyor. Temel eğitimi yetersiz öğrencileri stajiyer olarak kabul eden kurumlar, bu öğrencileri çırak gibi kullanıp; branşıyla ilgili pratik kazanmasına fırsat vermiyorlar. Uğraşmak istemiyorlar.
4-5-Okullar, piyasa ile yeterince içiçe olmadığından; piyasanın potansiyel ihtiyacını ölçme gibi bir endişeyeri yok. Okullardan mezun olan az sayıdaki grafikerin büyük bir kısmı da multimedyaya yöneldiğinden mektepli sayısı az kalıyor. Diğer yandan Ülkenin 1991 Körfez Krizi, 1995 Devalüasyon Krizi 1999 Deprem Krizi, 2001 Şubat Krizi ve süregiden bu krizlerle daralan iş piyasasının da zorlamasıyla ucuz da olsa kalitesiz de olsa bir işin ucundan tutma ihtiyacından doğan sertifikalı grafik ameleleri piyasayı düşürmüştür. Bu işin kıymetini bilenler zaten iyi grafikerlerle çalışmaktadır. Ancak bunların sayısı da günden güne azalmaktadır.
6-Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
7-Nasreddin Hoca misafirliğe gitmiş. Ev sahibi hocaya sormuş: Hocam çay mı içersiniz, kahve mi? Hoca cevap vermiş: Kabın varsa önce çay, sonra kahve.
8-Doğrudur.
9-Özel kurslarda grafiker yetişmez. Grafikerlerin kullandığı programlar öğretilir. Okullarda, grafikerliğin altyapısı hazırlanır. Tasarımın kriterleri, tasarımcının yeteneğinin destek donanımları kazandırılır. Okullardan da grafiker namzeti mezun edilir.
10-Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
11-İlgi>Yetenek>Azim>Öğretim>Eğitim>Başarım=Grafiker
Saygılar
İsmail Ev

losttiger

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.konyawebsitesi.com
Faruk Bey öncelikle tebrik ederim çok güzel bir konu ama öncelikle kültür ve yaşanılan ülke de çok önemli bence bu sorulara cevap verirken.

Her mesleğin temelinde rahat bir yaşam geçirmek için kazanç daima ağır basar. Nice sanatkarlar gördüm ama akşam evine ekmek götüremeyecek kadar zor durumda nedeni, ülkemizde sanata ve sanatçıya ne kadar değer verildiğinde yatıyor.

Piyasada adı grafik tasarımcı olarak geçen yüzlerce insan var... Photoshopta iki efekte basıp iş yaptıklarını zannederler, matbaaya iş gönderip baskının canına okuduktan sonra binbir türlü bahaneler uydururlar :)

Neyse birden içimdekiler kabardı konuyu dağıttım. :)

Ben sorulara kendi gözümle cevap vereyimde konu ilerlesin, bir nebze katkımız olsun yeni düşünceler için...

Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır? Bence eğitimin olumsuzu olmaz ama eksiğide olumsuz noktalar oluşturur.

Olumsuz yönleri nelerdir? Sözde eğitim alırlar ama yetersiz eğitim, buda eğitim alanları kibirli yapar ve eksiklerini öğrenmeye çalışmayıp derme çatma duyduklarını bilgi olarak değerlendirirler buda bence çok yanlış. Bir bilginin beyne kayıt edildikten sonra düzeltilmesi çok zordur.

BU eğitim yeterli midir? Nasıl olmalıdır? Aldıkları eğitim bence çok eksik, çünkü kusura bakmasın değerli hocalarımızın çoğununda bilgisi eksik vede gelişen teknolojilere kendilerini adapte etmiyorlar. Her eğitimde olduğu gibi standart kitaplardan ders veriyorlar. Ben bir çok güzel sanatlar fakültesi öğrencii eğittim. Bana göre çok eksikleri var nedenmi? Çünkü sadece teknik bilgileri alıyorlar. Bunun birde piyasa ve müşteri tarafı var. Kültürümüzde müşterinin istedikleri belli, çizgileri belli... Bunlara çoğu mezun cevap veremiyor ve meslekten soğuyor. Tabi ajans sahipleride müşterilerini memnun edemiyor... Çümkü müşteri farklı birşey istiyor eğitimli grafikerimiz farklı birşey sunuyor.

Okullar az sayıda mezun verdiği için mi okullu grafikerler az sayıdadır? Evet. Çok az sayıda bu konuda üniversite var. Şunun 10 sene gerisine dönersek kac tane fakülte vardı. Kaç tane grafiker yetiştiren kurum vardı. Kaç tane tasarımcı vardı. Eskiden alaylı ve mektepli sayoso aynı idi fakat şimdi alaylı 100 mektepli 10 neden?

Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir? Yukarıda sanırım cevabı :)

Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur? Yanlıştır. Yetenekli insan yeteneğini nasıl kullanacağını ve geliştireceğini öğrenir.

İdeal grafik eğitimi okulda olmaz, usta çırak ilişkisi içinde piyasada olur görüşünü destekliyor musunuz? Okulda temel eğitim, ustanın yanında işin ayrıntıları incelikleri ve piyasa tecrübesini alır.

Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur? Okul ve piyasayı iyi harmanlayıp doğru yerde kullanırsa en iyisidir. :)

Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker yetişmiyor görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir? Bir grafiker bence en aşağı 5 yıl piyasa tecrübesi yoksa grafiker sayılmaz. Grafik tasarım işi sadece ekranda veya kara kalemin ucunda bitmiyor, müşteri ilişkisi, baskı öncesi sonrası gibi eneyimler kolay kazanılıyor. Yapılan yanlışlar yüksek maliyetli zararlara yol açıyor. Sen ne kadar iyiyim desende işimiz ekip işi, grafiker, repro, usta, baskı makinası, baskı sonrası ekstralar, bunlardan birisi hatalı olsa faturası grafikere ve ajansa patlar. Basacak ustadan basılacak makinanın merdanelerine kadar birçok konu var :) Yani bunların deneyimi ne 2 aylık kursta nede 4 yıllık okulda verilir. İnsanlar bunları düşünmez grafiker iyi yada kötü der :)

Grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz? Kesinlikle hayır, okul olmalı, birde grafik okuluna alımlar biraz daha kolay olsa bence piyasada okullu grafiker daha artar ve kalitede yükselir. Neden bunları söylüyorum? En basitinden ben bir alaylıyım. Ben bu mesleğe başladığımda siyah 46X64 ler vardı ve rapido ve bantlarla montaj hazırlardık, ama şimdi herşey çok basit. Benim kendi gözümde en büyük eksikliğim bir diplomam olmaması. Piyasada diplomayı arıyorlar ama gerisi hüsran. Ben niye okuyamadım çünkü kara kalem çizimim yok. Yetenek sınavını geçemem. :( Yeni bir soru ekleyeyim. Sizce iyi ve yetişmiş grafikerin mutlaka kara kalemi olmalımı? Olmazsa ondan grafiker olmazmı? Eğer olursa neden sadece kara kalemi olanlar girebiliyor okula? Görsel zevki ve yaratıcılığı olan yüzlerce grafiker neden okulunu okuyamıyor?

İdeal Grafik Eğitimi nasıl olmalıdır? Bilgili hocalar (tüm hocalarımı kastetmiyorum, niceleri var photoshop kullanmayı bilmiyor) yeterli uygulamalı eğitim, temizlik ve çay işleriyle ugraşılmayan vede kağıt üzeri olmayan stajlar olursa gerçekten kalite artar.

Kafanızı şişirdim kusura bakmayın bunlar benim acizane düşüncelerim :)

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Sayın İsmail Ev ve Sayın Kayıp Kaplan'a teşekkür ediyorum.

İlgi ile ve bilgi ile cevap vermişsiniz.

Aynı ilgi ile okudum.

Aşağı yukarı aynı görüşlerdeyiz.

Öncelikle kimsenin dikkat etmediği çok mühim bir detayı belirten Losttiger demiş ki, desen çizemeyen resim yapamayan grafiker olmasın mı? Yetenek sınavlarında bu yüzden elenenler olabilir, okula girmek kolay olmalı...

İnanın aynı PARADOX'u 1 hafta önce ders verdiğim fakültede yaşadım. Öğrencilerden bir bölümü geçen yıl sadece klavye kısayolları ezberlediklerini ve program kullanamadıklarından yakındı. Bir kısmı biz grafiker olacaksak desen çizmeliyiz, hiç kara kalemle resim çizmedik, bunun eğitimini almak istiyoruz dediler.

Diğer bir bölüm ise "aaa, biz karakalem resim çizemiyoruz, yeteneğimiz yok, biz beceremeyiz" dediler.

Bunun üzerine elimdeki küçük plastik pet su şişesini gösterdim, arkadaşlar isteyen bunu karakalem çizer isteyen bilgisayarda freehand programıyla çizer, ama kara kalemle çizebilenler de yine freehandde çizecek tamam mı dedim, hepsi tamam dediler.

Yani el ile çizemeyenler, bilgisayarda çizebilmeyi çok istiyorlar. Demek ki, artık el ile desen çizemeyenler e grafiker olabilir, bunu kabul etmeleri lazım birilerinin, herkes ressamlıktan gelerek grafiker olmayabilir...Ama grafiker resim kurallarını bilmek zorundadır. Bilmezse photoshopu iyi kullanamaz. İllüstrasyon çizemez.

Bir yapılan yanlış da temel sanat eğitimi derslerinde... Oğlum meslek lisesi grafik bölümüne okuyor... Temel sanat eğitimi dersinde, tıpkı bilgisayarın kullanılmadığı yıllardaki gibi, 10 cm x 10 cm kareler çizdiriliyor kağıda. Bu karelerden 8 tane yaptırılıyor. Her bir kareye üçgen, kare ve dairelerden oluşmuş alanlar çizdirilip her bir alan 0,5 rapido ile noktalama suretiyle tram veya degrade yaptırılıp geçişler, dokular elde ettiriliyor. Sabırla kalemin ucunu kağıda dikiş makinesi gibi vurup çekebilenler başarılı oluyor. Bir çocuk 80 santimetrekarelik alanı kaç günde noktayla doldurabilir? BU , eğitim değil, gavur eziyetidir.

8 kutu yerine 2 kutu yaptırırsın, birini nokta ile diğerini tarama ile yaptırırsın, öğrenci tramı da çizgiyi de dokuyu da bu kadar öğrenir gerisini bilgisayar tamamlar.

Dediğiniz gibi hocalar bilgisayar bilmiyor, her şeyi elle ve kalemle yaptırmayı marifet sayıyorlar, kendi geriliklerini doğru gibi kabul ettiriyorlar. Öyle olmasa kendi varlıklarının gereksiz olduğu anlaşılacak..

Bunun karşısında ise grafik eğitimini sadece program eğitimi olarak gören anlayış var ki, buna göre de bir mac operatörünü koy öğrencinin önüne, freehand, corel, indesign veya quark öğretsin, "ne çok program biliyor, ne kadar bilgili hoca, keşke tüm hocalar böyle olsa" deniliyor.

Bu mantığa göre 2 aylık piyasa kurslarında program öğreten hocalar da grafiker yetiştiren grafik tasarım hocası.

Bu konuda yarenay kardeşimiz demiş ki;
"grafik eğitiminden kastınız sanırım program becerisi. çünkü yaratıcılık olmadan tasarımcı olunmaz. herşey de olduğu gibi bu konuda da eğitim şart tabiiki. usta çırak ilişkisine kesinlikle katılıyorum. yardımcı grafiker anlayışı oturtulmalı."

Kendisine cevabım şudur; grafik eğitimden kastım program becerisi değildir. Tek başına program becerisi sadece YARDIMCI GRAFİKERLİĞİ ilgilendirir. Operatörlüğü ilgilendirir. Eğitim dediğim şeyin içinde sanat tarihi, tipografi , resim, reklamcılık, yazı, illüstrasyon, sanat yorumu, uygarlık tarihi vs gibi dersler de vardır. Ben eğitimden program eğitimi gibi teknik eğitimin yanısıra; tasarımın püf noktaları, istif ve kompozisyon, renk ve alan arasındaki ilişkiler, yazı ile resim yapmak gibi teorik kurallar ve bunun pratik uygulama alanları gibi teorik ve sanatsal dersleri de bir bütün olarak alıyorum...

Dolayısı ile bilgisayar öncesi klasik-manuel (el ile) yapılan eğitime artık gereğinden fazla önem verildiğini, bunun yeterli miktarının korumamız, aşırısını atmamız gerektiğini düşünüyorum.

Sadece program eğitimini ise grafiker eğitimi olarak ele almamızın yanlış olduğunu, bunun da grafik ve sanat kültürü almamış grafik amelesi yetiştirme yöntemi olduğunu, her iki sistemin artık tek bir yapı ve çatı altında birleştirilmesi gerektiğini savunuyorum.

Yerenay kardeşimize katıldığım nokta şudur; YARDIMCI GRAFİKER ANLAYIŞI oturtulmalıdır. Evet çözüm budur. Nasıl ki Genel müdür asistanı ben niçin genel müdür olamıyorum diye genel müdürü kıskanmıyorsa, yardımcı grafiker de pozisyonundan dolayı kendini alçalmış görüp daha grafiker olmadan, ben grafikerim dememelidir.

Okul nasıl diploma veriyorsa, usta çırak ilişkisi ve lonca sistemi ile çıraklık, kalfalık ve sonunda ustalık belgeleri verilmelidir.

İsmail Ev beyefendi loncalık sistemine özel bir önem vermektedir. Bunu açıklarsa sevineceğim, hepimize yararlı olacak.

Kısaca şimdilik bunlar.
Flood yapmamak için devam etmiyorum. Yazacak olanları bekliyorum. Sonra yine alıntılarla görüş bildirmeye devam edeceğim.

Son düzenleme:

losttiger

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.konyawebsitesi.com
Hocam parmaklarına sağlık çok güzel yazmışsın. :) Devam et. Piyasada, grafikerliğin en temel noktası olan LPI, DPI, PPI nedir bilmeyen sözde grafiker arkadaşlarımız ben çok iyi photoshop kullanırım deyip bir gazete reklamına bile verebileceği değerleri bilmiyor. İşte burada da okul ve usta ön plana çıkıyor.

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Hocam parmaklarına sağlık çok güzel yazmışsın. :) Devam et. Piyasada, grafikerliğin en temel noktası olan LPI, DPI, PPI nedir bilmeyen sözde grafiker arkadaşlarımız ben çok iyi photoshop kullanırım deyip bir gazete reklamına bile verebileceği değerleri bilmiyor. İşte burada da okul ve usta ön plana çıkıyor.

xxxxxxxxxx

Bir de şu yardımcı grafikerlere sen grafikersin, sen aslansın, zaten tasarım ne ki? müşterilerin dediğini yap, yeter ki hızlı ve hatasız yap, seni buraya art direktör yapayım diyen yöneticiler var...

Bu yardımcı grafikerlere bu ünvanların verilmesine ne diyorsunuz?

Bu kardeşlerimizin bir çoğu, bu sitede; grafiker kimdir, herkes tasarımcıdır, değildir vs gibi konular altında tartışırken ; Ben grafiker olarak çalışıyorsam grafikerim, ben kendimi grafiker diye niteliyorsam grafikerim, gerisinden sana ne? okul gerekli değildir, aslolan yetenektir, ben yetenekliyim öyleyse grafikerim vs demektedirler...

BU kardeşlerimizi kim eğitecek. Bunlara meslek içi tasarım dersleri, sanat ve kültür dersleri verilemez mi? onlar bunu istemez mi?

Yoksa bunu devlet mi şart koşmalı...?
Veya bu arkadaşlarımız bu şekilde devam etmeli mi?

Ya da bunları üreten dersaneler için bir yasal düzenleme mi getirmek lazım?

Yani operatörlük, yardımcı grafikerlik veya uygulamacı grafikerlik diye bir olgu var, bu kardeşlerimiz TASARIMCI diye iş bulabiliyor hatta tercih ediliyor.Bunların eğitimi nasıl olmalıdır? veya bu kardeşlerimize eğitim lazım mıdır?

Yoksa toplumun eğitilerek zamanla olgunlaşmasını mı beklemek lazımdır?

losttiger

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.konyawebsitesi.com
Hocam bu konu çok daha derinlere iner, bu dediklerinizin düzelebilmesi için ilk önce tabelalarında ajans kelimesini kullanan yöneticilere gitmek lazım.

A ajans, B ajans ve C Ajans ikiside ajans (kesinlikle küçümsemek degil sadece ayırt etmek için) 3 ajansta ilan veriyor "Grafiker Aranıyor" diye;

A ajansı Tam Hizmet Reklam ajansı (profesyonel, reprodüksiyon ve prodüksiyon hizmetlerini barındırıyor),

B ajansı (kartvizit yapıp 10 liradan satıyor),

C ajansı (kaşe yapıyor dekkelirse el ilanı yapıyor)

bunların üçünede ajans deniyorsa piyasadaki master'larada junior'larada operatörlerde grafiker derler. :) piyasa hepsinede aynı maaşı biçer aynı kimliği koyar, kimlik yapışan kişide kendini o kimliğe benimser ve öyle hareket eder, ondan sonrada ortalıkta elini sallasan grafikere değer :)

Bizde yana yana yazarız.

Bunları düzeltebilmemiz için ilk önce yöneticileri düzeltmemiz lazım.

Grafiker diye bir kelime yok, Grafik Tasarımcı diye bir meslek vardır, bunu bile ilanlarında daha düne kadar yöneticilere anca benimsetebildik :)

nuriQocca

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok detayLı..'eğitim sistemi bozuk abiii' ye kadar iner..
gerek yok..grafiker oLmak çok çok zor değiL..benden yaşça küçük oLupta kursLar sayesinde grafikerLik yapan arkadaşLarım var fakat ben temeL kazanmak,sadece photoshop,eL becerisini iyi kuLLanabiLme,ezberLe-yapma ve şatLı öğretim gibi durumLardan uzak durmak istedim hem yaratıcıLığın temeLini oLuşturacak geneL küLtür,kompozisyon renk enstantane eskiz röprodüksiyon sanat tarihi geLişim psikoLojisi gibi bir çok temeL ders aLdık haLi hazırda haLen son sınıfımı okumaktayım.. aLayLı bir insan çok güzeL projeLendirme yapabiLir,renkLeride iyi kuLLanabiLir ve hatta bizim ortaya çıkardıkLarımızdan 'topLum geneLi' tarafından daha kanıksanacak ürünLer çıkartabiLir..fakat çok fazLa eksiği oLduğunu sanırım fark edemeyek..

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
çok detayLı..'eğitim sistemi bozuk abiii' ye kadar iner..
gerek yok..grafiker oLmak çok çok zor değiL..benden yaşça küçük oLupta kursLar sayesinde grafikerLik yapan arkadaşLarım var fakat ben temeL kazanmak,sadece photoshop,eL becerisini iyi kuLLanabiLme,ezberLe-yapma ve şatLı öğretim gibi durumLardan uzak durmak istedim hem yaratıcıLığın temeLini oLuşturacak geneL küLtür,kompozisyon renk enstantane eskiz röprodüksiyon sanat tarihi geLişim psikoLojisi gibi bir çok temeL ders aLdık haLi hazırda haLen son sınıfımı okumaktayım.. aLayLı bir insan çok güzeL projeLendirme yapabiLir,renkLeride iyi kuLLanabiLir ve hatta bizim ortaya çıkardıkLarımızdan 'topLum geneLi' tarafından daha kanıksanacak ürünLer çıkartabiLir..fakat çok fazLa eksiği oLduğunu sanırım fark edemeyek..

kanıksanmak kelimesini hangi manada kullandınız?

zozz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Aynı yazımdan alıntıdır.

Şu tasarım grafik tartışması olayına çok rastlıyorum bu sitede. bir kısım ısrarla kendini grafik tasarımcı görmekte . diger kısımsa grafiker. Hangisi okullu hangisi değil anlayamadım.
Önce bu konuda anlaşmanız lazım. sonuçta müşterinin gözünde hepiniz aynısınız.( maalesef kan emicisiniz.)önce kendi ağırlığınızı koyun sistem anlayışının üstüne.Müşterinin kafasındaki Grafiker anlayışının.
Bence bunun eğitimi yoktur. Bir şaire bana şiir yazmayı öğret diyemezsin. Sadece kafiyeleri gösterebilir. İçindeki ahengi, ilhamı karşıya nasıl aktarsın?
yada birine şiir yazmayı öğretemezsin .Bu içten gelen bir duygudur.yoğunlaşmadır.
Aranızdan kaç kişi sakin denizi izlerken harikalar yaratabiliyor. Ya da boş bir duvar karşısında?

Senelerdir bu işlerin içerisindeyim.Web programcı, programcı,web standartları danışmanı, asp coder, veritabanı uzmanı, ayrıca sistem uzmanıyım . vsvs metrelerce uzar gider . Ambalaj sektörünün her aşamasında emeğim vardır. Ama sadece programcılık okudum. Grafik bölümü falan da yoktu bizim zamanımızda. Benim diyen grafikerleri de siler tekrar çizerim. Avrupa’nın bir çok yerinde, yurt içi ve yurt dışında birçok tasarımlarım mevcut. Bunun yanı sıra büyük web sistemleri projeleri tasarlamakta kodlamaktayım. Ayrıca Microsoft eğitimi ve Cisco eğitimi dahil!.Uzmanım dediğim Artproyu bir çoğunuz duymamışsınızdır bile. Gelelim konuya
bunlar için esinlendigim üstadım lise mezunudur!

Devam,,,,
.(Edep, Ahlak Toplum karşısında duruş vs Hariç!)okulun öğrenciye verdiği tek şey giriş aşaması .zaten onu da 6 ay otur kendinde geliştirirsin. (hele hele internet gibi bir güç varken elinde.)gerisi size kalmış .
biz zamanında on satır çıktı için sayfalarca kodlar yazarken şimdi iki tıkla yapan programlar mevcut. Zaman geçmekte. Sistemler her geçen gün kendini yenilemekte.

okul size kaos anında ne yapmanız gerektiğini gösteremiyor.
hata anında; “anında müdahale”yi nerelerde yapmanız gerektiğini gösteremiyor.geri gelen bir projede şirketi “en az masrafla nasıl kurtarırırım” ı ögretemiyor. Kendini akıllı sanan müşterilere karşı nasıl projeler sunmanızı öğretemiyor. vs vs vs.. tüm bunların hepsi pratik gerektiriyor. Ben okulunu okudum derseniz başkası da size gelip ben Adobe sertifikalıyım der.O ana kadar yaptığınız emek verdiğiniz her işi hiçe sayarak. Yada Microsoft sertifikalıyım der. Tüm programcıları hiçe sayarak.
Zaman geçmekte.Artık internet var. Farkında olmasanızda artık herkes grafik tasarımcı. Herkes programcı. Artık herkes yerbilimi yada faylar hakkında yorum yapabiliyor. Çünkü bilgisi var. Açıyor google a soruyor! Ya da birçoğunun genel kültür bilgisi en üst seviyede internet sayesinde. Daha çoğaltayım mı? yeni bir tasarım lazım. Ya da Brezilya da son bir senedir ekonomik kaosun sonuçları..Okulda alınan eğitim 1000 sayfalık kitaplardan ibaret!. Aç aynısı google da var, belki de daha fazlası.. Artık internet var… Bunu ister kabullenin ister kabullenmeyin.

. Her şeyden önce kendinizi her zaman geliştirmeli her işe saygılı olmalısınız .Ben grafikerim derseniz senelerce sayarsınız yerinizde. Bu bir yetenektir!

Saygılar
herkese iyi çalışmalar.

zozz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sayın farukcagla düşünecek fazla bir şey yok. bir cok insan laf kalabalığı yapmaktansa işinde nasıl gelişir onu düşünsün.nasıl yeni konseptler sunarım onlara kafa yorsun. grafik vb okullar okumadıgım halde iddialıyım. ama desinler ki hem grafik okudum hem iddialıyım. mankenden şarkıcı olurmu olayına dönecek bu olay burada. iyi calısmalar

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
sayın farukcagla düşünecek fazla bir şey yok. bir cok insan laf kalabalığı yapmaktansa işinde nasıl gelişir onu düşünsün.nasıl yeni konseptler sunarım onlara kafa yorsun. grafik vb okullar okumadıgım halde iddialıyım. ama desinler ki hem grafik okudum hem iddialıyım. mankenden şarkıcı olurmu olayına dönecek bu olay burada. iyi calısmalar

Sayın Zozz,
İdeal grafik eğitimi nasıl olmalıdır sorusuna verdiğiniz cevapta, "okullar gerekli değildir, eğitim için internet yeter, herkes kendisini kendi kendine eğitsin ve geliştirsin" şeklinde bir açıklama yaptığınızı anlıyorum.

Kendinizi de "mektepsiz olarak yetiştirdiğinizi, hem grafiker, hem web programcısı hem de web tasarımcısı" olduğunuzu söylüyorsunuz ve "benim diyen grafikeri silip yeniden çizerim" diyorsunuz. Bu sözünüz üzerinde "yeniden düşünmenize gerek olmadığını ve sözünüzde ısrarlı" olduğunuzu belirtiyorsunuz.

Doğru mu anlamışım?

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑

Bizim derdimiz okul diye diretmek değil . Herşeyin bir terbiyesini alma zamanı ve yeri vardır. İnsanlar büyüyüp gelişirken bu terbiyeyi alırlar. Mesleki terbiye diye adlandırdığım bu düşünceler çok ince konulara giriyor.

Bende mektepli değilim. Okuyamadım, ancak bu işi veya benzerlerini yapamıyormuyum ? Yapıyorum hangi şekillerde ? Bana yakışan en iyi şekilde. Piyasada hocam diye hitap ettiğim çok grafiker arkadaşım var. Bununla beraber çok okullu grafiker yanımda çırak olarakta çalıştı. Türkiyede çok kişiye photoshop un ne olduğunu anlattım yıllarca , halada anlatmaktayım. Ben fotoğrafçıyım hiç bir zaman grafikerim demedim demeyeceğim. Grafikerlik başka birşeydir. Ve eğitiminin terbiyesini okulda alamadıysanız gerçek hayatta ustaların cümleleriyle tırnaklarında boyalarla tırnaklarıyla kazı kazıya çıkmalıki grafiker olabilsin...

Bizim sitemimiz 3 ayda grafikerim diyen ve bu şekilde türkiyenin görsel şöleninin önüne geçen baştan hata yapan beyinlere...

Bizim amacımız yeni nesil in bu mesleği okuluyla disipliyle adabı ile yapılması. Bizden sonra gelecek olan nesil in bizim çektiklerimizi çekmemesi için...

Saygılarımla.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Grafik tasarım eğitimi veren yüksek okullar yada fakülteler, özel yetenek sınavı ile sayılı sayida öğrenci almaktadır...
Bu okularda 1. sinifta TEMEL SANAT EGİTİMi adı altında ders saati haftada 20 yada 30 saati bulan uygulamalı bir ders vardır...
Bu ders grafiker olmanın temel taşıdır. Bu dersi sadece grafiker adaylari görmez...Resim, seramik, heykel gibi diger güzel sanat dallarıda bu egitimi alır.
TEMEL SANAT EĞİTİMİ, bir grafikere ne kazandirir?
• Işık
• Nokta
• Çizgi
• Leke
• Doku
• Perspektif
• Desen - Figür
• Kompozisyon
- Ritm,
- denge,
- zıtlık,
- egemen nokta/odak noktası,
• Kompozisyon
- Çizgisel-gölgesel
- düzlem-derinlik
- kapalı biçim-açık biçim
- çokluk-birlik
- belirlilik-belirsizlik
• Kolaj
• Oran,Orantı
• Renk Bilgisi
- Öz renk
- Tonal renk
- Yansıma renk
- Ana Renkler
- Ara Renkler
- Tarafsız ( Nötr renkler )
- Renklerin Özellikleri
- Renklerin Genel Sınıflandırılması
- Renklerin Etkileri
- Değer ( Value )
- Yoğunluk ( Doyum ) Derecesi
- Renklerin Psikolojik Özellikleri
-- Sıcak renkler
-- Soğuk renkler
- Renklerin Algılanan Etkileri / Anlamı
- Renk ( Hava - Su - Ateş - Yer )
- Görsel Keskinlik
- Görsel İfade
- Görsel Analiz
- Gözlem Yapma
- Algılama
- Algının temel özellikleri
-- Ayrıntıyı görebilme, fark etme
Hayalgücünün geliştirilmesi
-- Simetrik denge
-- Asimetrik denge
- Ritm
-- Parçalamak
-- Sıralama
-- Toplama
-- Tabakalaşma
-- Titreşim
-- Merkezileştirme
-- Serpilme - Dağılma
- Şekil - Zemin Anlatımları
-- Zemin anlatımı
-- Şekil anlatımı
-- Değer derecelenmesi
-- Çizgisellik
-- Etkili çevre
-- Şekil-zemin ilişkisi
• Boyut
• Gölge
• Hacim
• Biçim
• Yüzey

Bunlari ögrenmeden grafiker olmak ne yazik ki mümkün degildir...En kral program photoshop'u bile grafikerim sifati ile, bunlari bilmeden kulanmak hatadır...
Bu bilgilerde uygulamalidir internette okuyarak öğrenilemez....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...