Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator de Clipping Mask Sorunu!!

sinkul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar bu clipping mask beni çıldırtacak nekadar saçma sapan bi mantıkla yapmışlar bunu... renkli bir alanın içine başka bir renkli alan mask lıyorum sonuç saçma sapan bişey oluyor, nedeni ne olabilir acaba?? resimde görüldüğü gibi...

23970662.jpg

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
İyide doğru mantık..yuvarlak çizdiğin alan maskelenen ve senin istediğin alan..
Pathfinder seçeneğinden yapmak istediğin diğer seçenekler olabilir..
Yani ne sorduğunu anlamış değilim şahsen..

sinkul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Olmasını istediğim bu kadar basit bişey...

92579055.jpg

Son düzenleme:

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu kadar basit ya yine freehand de yapmak zorunda kaldım:)

92579055.jpg

:)) kesinlikle basit
Clipping mask mantığı: iki öbje çizdiğiniz zaman, Clipping Mask ekledikten sonra normal olarak üste olan obje şekli verecek

Sizin tek yapıcağınız alta olan obje üzerine kopya almak, üste taşımak, 3 obje birden seçmek Clipping Mask dedıkten sonra freehande ki şekli sahıp olabilirdınız

sinkul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Teşekkür ederim oldu ama inanın bu mantığı anlamıyorum sık sık unutulma sebebide bu acaiplik yüzünden olsa gerek...ayrıca hız kesen bi durum bu fereehandde içe gömülmüş objenin bile extra içine gömme yapabiliyo...bilmiyorum ne desem, yıkıldım:(...denedikçe zorluğunu görüyorum, sevgili kasta bir objeyi böyle yaptık diyelim daha sonra aklıma esti başka başka objeleri de o şeklin içine gömmek istedim sonuç hüsran...bu durumda napıcaz...her bişey eklemek istediğimizde bide çok karışıksa tasarım Release et tekrar alttaki esas objeyi(içine gömmek istediğimiz) üste al ve clipping mask!!!yöntem bumu olacak???

Moderatör tarafında düzenlendi:

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür ederim oldu ama inanın bu mantığı anlamıyorum sık sık unutulma sebebide bu acaiplik yüzünden olsa gerek...ayrıca hız kesen bi durum bu fereehandde içe gömülmüş objenin bile extra içine gömme yapabiliyo...bilmiyorum ne desem, yıkıldım:(...denedikçe zorluğunu görüyorum, sevgili kasta bir objeyi böyle yaptık diyelim daha sonra aklıma esti başka başka objeleri de o şeklin içine gömmek istedim sonuç hüsran...bu durumda napıcaz...her bişey eklemek istediğimizde bide çok karışıksa tasarım Release et tekrar alttaki esas objeyi(içine gömmek istediğimiz) üste al ve clipping mask!!!yöntem bumu olacak???

evet aynen öyle:) ama tabiki sizin gösterdiğiniz örnekte ben clipping mask yapmam... direk pathfinder paleti açarım;) daha mantıklı... tabi ki herkesin çalışma terzi değişiyor...

freehand ve corel den sonra illustrator programa geçiş yapmak çok zor... alışınca illustrator'u bırakmak istemezsınız... ne kadar çok program kullanabiliyorsun o kadar iyi...

sinkul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Haklısınız bi şekilde alışmak gerekecek yüzlerce artısının yanında şuncaaz bi eksisi de olsun...

GLADORA

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sanırım verdıgınız ornekte gruplama ıle ılgılı de bır sorun var...clıppıng mask yalnızca 2 nesneye uygulanabılıyor..usttekı ve alttakı olmak uzere...usttekı ıstenen alan dıyelım yanı sonucta elde edılmek ıstenen dıs alan...ıctekı alan ıse o ıstenen alanın sınırları ıcınde kalmasını ıstedıgımız alan...ıc alanda kalan butun nesnelerın clıppıng mask yapılmadan once gruplanması gerekır..sonucta ıcte kalan nesnelerın olusturdugu grup ve dıs alan yanı cercevemız kalır...dıs alanı da uste almayı unutmazsak ıstedıgımız sonuca hatasız ulasırız...ıyı calısmalar...

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
sanırım verdıgınız ornekte gruplama ıle ılgılı de bır sorun var...clıppıng mask yalnızca 2 nesneye uygulanabılıyor..usttekı ve alttakı olmak uzere...usttekı ıstenen alan dıyelım yanı sonucta elde edılmek ıstenen dıs alan...ıctekı alan ıse o ıstenen alanın sınırları ıcınde kalmasını ıstedıgımız alan...ıc alanda kalan butun nesnelerın clıppıng mask yapılmadan once gruplanması gerekır..sonucta ıcte kalan nesnelerın olusturdugu grup ve dıs alan yanı cercevemız kalır...dıs alanı da uste almayı unutmazsak ıstedıgımız sonuca hatasız ulasırız...ıyı calısmalar...

yok hayır, clipping mask yapmak için 2 obje SINIR değil... 5 tane obje olsa bile clipping mask yağtığımız zaman 4 tane obje 5. obje içine girecekler... Group ile ilgili yok.

bizim örnekte arkadaşımız alta olan objenin şekli iki obje için vermek istiyordu clipping mask kullanarak...

eğer daire üste olacak daha sonra clipping mask uygulacağız o zaman mavi oje daire içine girecek - YANLIŞ

peki o zaman mavi obje üste taşıdığımız zaman clipping mask uygulacağız, daire o şekli içine girecek - YANLIŞ

eğer biz mavi obje üzerine kopya alıp ve en üste taşırız, 3 obje seçip clipping mask yaptığımız zaman istediğimiz şekli alabiliyoruz