Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustratorde clipping mask ve dublicate sorunu...

sentelay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
1-Merhaba arkadaşlar, illustratorda clipping mask (ctrl+7) yaptığım zaman objeler orjinal dolgu renklerini kaybedip siyah ve beyaz renge dönüşüyor sorunu gidermeme yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
2-Birde İllustratorde freehanddeki gibi (clone: ctrl+shift+d) seçilen objeyi aynı hizada objenin üstüne nasıl kopyalayabiliriz?

Benzer konular

sinan_ad

🏅Acemi Tasarımcı🏅
maskeleme sorununun ne olduğunu anlayamadım. acaba sayfanızla ilgili bir sorun mu var. objeleri seçip yeni bir sayfa açıp ordan deneyin birde. objeyi aynı hizada koplayamak için ctrl+c – ctrl+f yaparsanız objenin üstüne, ctrl+b yaparsanız objenin altına kopyalar.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
clipping mask yaparken siyah beyaz olan objenizi en önde olacak şekilde yerleştirmelisiniz.

sentelay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
teşekkürler efoja, clipping mask yapıyorum fakat altta kalan nesne otomatik olarak dolgu ve çerçeve rengini "none" yapıyor benim tekrardan renklerini her seferinde düzeltmem gerekecek galiba...

eno

🌱Yeni Üye🌱
Illustratörde malesef bu işlem FreeHand'deki Paste insight özelliği gibi değil, objeyi üst üste çoğaltıp yapmak gerekiyor zorlaştırılmış gibi.

maia dea

🌱Yeni Üye🌱
Yardım! clipping mask ve crop ile ilgili benzer bir sorun

Merhaba
Arkadaşın yaşadığı benzer bir sorunu ben de yaşıyorum ancak biraz daha farklı.clipping mask uyguladığımda,efekt uyguladığım objelerin bir kısmı orjinalliğini korurken bir kısmı rengini korumakla birlikte efektini kaybediyor.
@Efoja bahsettiğin öne alma işlemini anlamadım.
Ayrıca clipping mask yaptığımızda objelerin konturlerini sadece maskelemiş oluyoruz.ben kompozisyonun çevresini tamamen temizlemek istiyorum. Crop kullanarak kesmeyi denedim fakat o zamanda çalışma tek bir objenin içine doluyor.
Desen hazırlarken gruplayıp yaptığım zaman sorun yok ancak manzara çalışırken aynı sonucu alamıyorum.Araştırmadığım yer,denemediğim şey kalmadı.
nerede hata yaptığımı bilen biri var mı ya da neyi atladığımı?

Teşekkürler

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Adı üstünde ai deki bir içine yapıştır, kopyalama olayı değildir. Bir nesneyi maskeleme yapma amacıyla kullanırsınız, doğal olarak o da sadece maskeye dönüşür ve özelliklerini kaybeder. Ama tekrar onu seçip özelliklerini verebilirsiniz. Maske yapılacak nesne arkada, maske olacak üstte olmalıdır. Sonuç olarak iki nesnede seçilip mask yapılır.
Son soruyu pek anlamadım ama denemek için 3 den fazla efekt verilmiş bir nesneyi mask yaptığımda bir sorunla karşılaşmadım acaba yanlışlıkla efektli nesneyi mi mask olarak kullanıyor yani olayın tersini yapıyorsunuz?