Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Maddenin 4. Hali Bulundu...

Sonay Görkem

👑Efsanevi Grafiker👑
Bugüne kadar kitaplarda hep maddenin üç hali olduğundan bahsedildi. Katı, sıvı ve gaz... Ama araştırmacılar yeni bir halini daha keşfettiler...

Şimdiye kadar bize öğretilen şey maddenin üç halinin olduğuydu. Ancak McGill Üniversitesi'nden fizik araştırmacıları bunu değiştirecek bir keşifte bulundular.

Quasi three dimension denilen üç boyutlu elektron kristal yapı, maddenin dördüncü hali olarak nitelendiriliyor. Yapılan deneylerde özel bir cihaz kullanan araştırmacılar, ultra düşük (yüzlerce kat daha soğuk) sıcaklık seviyelerinde soğutulan bir ortam hazırlıyorlar. Daha sonra çok güçlü bir manyetik alan uygulanıyor. Böylelikle iki boyutlu elektron sisteminden yarı üç boyutlu bir sisteme geçiş sağlanıyor ve elektron kristal bir yapı oluşuyor.

İşin teknolojiyle bağlantısı ise maddenin bu dördüncü halinin transistörleri çok daha gelişkin hale getirmeye yol açabileceğinde gizli. Böylelikle tek bir mikroçip'te çok daha yoğun bir ortam oluşturulabilecek. Her iki senede bir işlem performansının ikiye katlanacağına dair Moore yasası da görünüşe göre uzun bir süre daha geçerliliğini sürdürecek gibi.​

özzlemm

♾️Grafik Gurusu♾️
bizim zamanımızdaki konularla şimdiki konuları kıyasladığım zaman bile o kadar değişmiş ki konular ben bile şaşırıyorum:) katı, sıvı, gaz, üç boyutlu elektron kristal yapı..

tşkler paylaşımın için..

harunirgin

♾️Grafik Gurusu♾️
İlk defa duydum, çok enterasan geldi. Belki de başka halleri de var maddenin ama bilmiyoruz henüz. Paylaşımın için teşekkürler.
(Bu arada 5 element henüz değişmedi di mi; hava, su, gaz, toprak, tahta :D )

immortal90

🌱Yeni Üye🌱
cem yılmaz tahtayı öğretmişti yani 5mi oldu :D

tepeajans

🌱Yeni Üye🌱
evet tahta zorunamı gitti :D diyor CY

direk ışık veya ışın deselerdi kristal birazda birleşim oluyor...

electronwarrior

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Maddenin 4. Halini ben 15 sene önce ortaokula giderken fizik hocamız anlatmıstı yeni bişi değil

cagrinho

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
daha bilinmeyen neler var neler...

Sonay Görkem

👑Efsanevi Grafiker👑
Evet daha bilinmeyen neler var neler. Bende bunun çabasındayım. Bilimsel olarak ortaya çıktığından haberini okuyup burayada yazdım ki o bilinmeyenler kısmı azalsın. Paylaşım gücü adına paylaşımımı sağlık.Neyse. sustum :)

15 yıl önce fizik..

Son düzenleme: