Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

photoshop cs4 3d özelliğini kullanarak hazırladığım bir ders: basketbol topu...

reaper8100

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar kendi hazırladığım bir dersi sizlerle paylaşmak istedim. cs4 ile birlikde gelen 3d özelliklerinden bir kısmını anlatıp bu özelliklerden nasıl istifade edebileceğiniz göstereceğim(genelde özel ders olarak anlatırım bu konuyu :wink:). çoğunlukla 3d ile gördüğüm anlatımlar, rotasyon işleri ile alakalı. bu ders, bunların dışında farklı bir ders olacak.
öncelikle 500x500px beyaz renkli bir sayfa açarak çalışmama başlıyorum...
19914222.jpg

sayfayı açtıktan sonra, üst 3D panelinden "new shape from layer + sphere" komutunu uyguluyorum. böylece beyaz arka plan görüntümüz kalkıyor ve bir küre görüntüsü oluşuyor.
40675057.jpg

ardından window 3D panelini aktif hale getiriyoruz.
55745033.jpg

açılan panelde sphere material yazan kısma tıklayın ve altta ki resimde gösterdiğim diffuse satırında bulunan sekmeye tıklayarak "new texture" komutunu uygulayın
511c.jpg

bu sekmeye tıkladığınız anda sphere material diffuse diye yeni bir döküman açacak. resimde gösterdiğim değerleri giriyorum. (küreyi oluştururken açtığım ilk dökümanın en değerinin 2 katı yani 1000x500 px)
512wq.jpg

döküman değerlerini girip ok dediğinizde yeni bir dökümanın açıldığını göremiyeceksiniz fakat layer panelinde küremizin olduğu layerde sphere material diffuse diye güncellenen bir sekme göreceksiniz.
513h.jpg

şimdi bu sekmeye çift tıkladığınız anda hemen sizi 1000x500 px değeri verdiğiniz sphere material diffuse sayfasına yönlendirecek.
80384726.jpg

evet şimdi nedir bu sayfa... bu sayfa oluşturduğunuz kürenin kaplamasını atıyacağınız sayfadır arkadaşlar. buraya yapacağınız herşey kürenize geçiş yaptığınızda size sorularak atanacaktır. şimdi kaplamamı hazırlıyorum.
56092269.jpg

öncelikle aldığım bu renkle background katmanını renklendiriyorum. hemen ardından klavyemden "D" tuşuna basıp renkleri defult ediyorum(böylece ön renk siyah arka renk beyaaz olacaktır)yeni bir layer açıp içini beyazla renklendiriyorum ve ardından filter+texture+stained glass filtresine girip aşşağıdaki değerleri uyguluyorum.
74921288.jpg

bu filtreyi uyguladıktan sonra filter+stylize+embos filtresini aşşağıdaki değerlerle aktarıyorum.
72794557.jpg

tüm bu işlemlerden bu katmanın blending modunu softlight olarak ayarlıyorum. aşşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyorum.
23249192.jpg

şimdi view + new guide seçeneğine girin ve ilk 250 px vertical sonrada işlemi tekrarlıyarak değere 750 px vertical guide ekleyin böylece sayfanın tam ortasında kullanacağınız 500x500 px lik alanı göreceksiniz
77617979.jpg

şimdi basketboll topunun üzerindeki çizgisel desenleri oluşturacağım bunun için öncelikle tam ortada ayarladığım alana şöyle bir desen çiziyorum.
20740682.jpg

şimdi bu deseni kopyalayarak topun üzerinde olacak diğer kısımları oluştruyorum.
17615126.jpg

98673070.jpg

40552096.jpg

20481190.jpg

evet üzerini artık istediğiniz gibi düzenleyebilir yazı veya başka görseller ekleyebilirsiniz(katmanları birleştirmenize gerek yok bir sonraki işlem için bazı ayrımlar yaparken kullanacağız katmanlarımızı). şimdi küremizin olduğu dökümana geçiş yapıyoruz. ve hemen bize onaylama paneli geliyor ve ok diyoruz.
64373354.jpg

topumuz bizim verdiğimiz kaplamayla hazır. şimdi aşşağıda gösterdiğim işlemi yapıyoruz.
514n.jpg

evet 3d panelinden bump yazan satırda gösterdiğim yere tıklayarak "new tekture" diyoruz.gelen sphere material bump isimli yeni döküman oluşturma paneline aşşağıdaki değerleri ekliyorum.
81926182.jpg

peki nedir bump? bump arkadaşlar kabaca renk haritasına renk geçişlerine göre girinti, çıkıntı, kabarık veya oyuk yüzeyler oluşturan işlemdir. bunp işlemi renk geçişine göre etki alır. burda kullanacağınız ren geçişi siyah ve beyaz ve ara gri tonlarla olsun. açık tonlar yükselti koyu tonlar girinti oluşturur. biz bump haritası olarakda yine texture olarak ayarladığımız dokuyu kullanacağız. yine öncelikle basket topumuzun olduğu katmanda bunp diye bir kısmın güncellendiğini görüyoruz. hemen buraya çift tıklıyoruz.
515f.jpg

böylece bump işlemini aktaracağımız sayfa açılacak. şimdi dökümanların içinde sphere matirial diffuse yani kaplamayı oluştuırduğum dökümana geçiyorum. burda bulunan katmanları ikiye ayırıyorum. öncelikle burda background layerinde basket topumuzun rengi var bu katmanla bir üst kısımda softligt verdiğim doku kısmının bulunduğu katmanı birleştiriyorum. daha sonra çizgisel desenlerimin olduğu tüm layerleri kendi arasında birleştiriyorum(yazı veya diğer görselleri bu işin dışında bırakıyorum ama siz isterseniz ekleyebilirsiniz). sonrada renkli zemini kopyalayarak bunp sayfasına yapıştırıyorum.
97167069.jpg

sonrada çizgi desenlerimi (siyah olan tüm desenleri) kopyalayarak bump sayfasına yapıştırıyorum. böylece bump sayfasında backgrounla birlikte 3 katman oldu.bunlardan renkli olana "yuzey" çizgilerin olduğu kısmada "çizgi hatları" ismini verdim.
35710010.jpg

evet şimdi yuzey isimli katmanımı eçiyorum ve sırasıyla, image+adjustment+ desature ve image + adjustment + invert işlemlerini uyguluyorum. bu bizim için yeterli olacaktır.
53272105.jpg

evet şimdi basket topumuzun olduğu sayfaya geri dönüyorum ve işlemi onaylıyorum. artık girinti çıkıntılarımızda hazır.
63332746.jpg

evet şimdi geldik can alıcı işlemimiz olan ışıklandırmaya. şimdi gene 3d paneline tıklıyoruz ve sphere material sekmesi işaretli iken alttaki panelden glossiness sekmesinden new texture komutunu uyguluyoruz. işlem yine aynı olacak açılacak sayfa ebatını girin. ok dediğiniz anda direkt olarak ışıklandırmayı alacaksınız.
516wh.jpg

61707455.jpg

3d paneline gelerek infinite light sekmelerini seçip yüzeyinize düşen ışıkların yandaki araçlardan yönlerini veya intensity ile şiddetlerini ayarlayarak veya ışık tipi ve rengi seçerek istediğiniz gibi ışıklandırma alabilirsiniz. veya glossiness dökümanına giderek sayfayı renklendirip ışıklandırmayı da değiştirebilirsiniz tercih sizin.
60978215.jpg

10187822.jpg

12041242.jpg

82323391.jpg

aaawc.jpg

evet artık topumuzu istediğimiz gibi kullanabilriz. bu yöntemi kullanarak farklı şeyler oluşturmanız mümkün. umarım hoşunuza gider ve sizlere yeni fikirler katar. kendi yaptığınız uygulamalarıda bu sayfada görmek isterim. eğer herhangibir sorunla karşılaşırsanız hemen bildirin yardımcı olurum. işlerimden fırsat bulursam 3d render olayından da bahsetmek isterim sizlere. şimdilik hoşcakalın...