Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Termik santralden vazgeçildi

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
TERMİK SANTRALDEN VAZGEÇİLDİ

Yıldırım Holding Şirketleri tarafından kurulan Gemlik Elektrik Üretim A.Ş. adına açıklama yapan Mehmet Yıldırım, termik santralden dünyadaki finansman dar boğazı nedeniyle vazgeçtiklerini açıkladı.

Gemlik Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yıldırım, dün akşam saatlerinde gazetemize gönderdiği bir duyuru ile şirketlerinin Gemlik Ata Mahallesi’nde kurmayı planladığı 500 MW’ lık elektrik üretim santrali yatırımından dünyadaki finansman dar boğazı nedeniyle vazgeçtiklerini açıkladı. Yıldırım duyurusunda, dış kaynaklı bankacılık sisteminin son aylarda girmiş olduğu kriz nedeniyle, reel sektörün yatırımlarını da olumsuz etkilediği, bu nedenle yaklaşık 500 milyon Avro değerindeki elektrik üretim santrali projesindeki öz kaynağın dışında kalan uzun vadeli banka kredisini temin etmek konusunda zorluk oluşmasından, şirketin bu yatırımından vazgeçtiğini bildirdi.

Yıldırım, santral yatırımı karşısında yaratılmak istenen olumsuz görüşlerin bilgisizlikten ve ön yargılardan kaynaklandığını belirterek, “Yurdumuzun ekonomik ve teknolojik gelişmesinin önündeki en önemli engel cehalettir. Olumsuz sonuç vermiş olan eski teknolojiye dayalı yatırımların gerekçe gösterilerek, bizim projemize karşı çıkmak istenmesini kariyer ve unvan sahibi kişilere doğrusu yakıştıramadık. Marjinal bir hayat özleminde olan ve ‘yeşil ihtilal’ ütopyasının peşinde koşanlara diyecek sözümüz yok. Onlara, ancak Tanrı’dan zihin açıklığı vermesini dileyebiliriz. Bakalım, bunlar rüzgâr enerjisi santral yatırımlarımızı duyduklarında karşı çıkacak bahaneler bulabilecekler mi merak ediyoruz doğrusu” dedi. Yıldırım, çağdaş yatırımların nünü kesmeye çalışmanın insanlığa iyilik getirmeyeceğini belirterek, “Dünya finans krizi 5 bin kişilik yeni istihdam, iş ve aş getirecek elektrik üretim projemizi rafa kaldırmamıza neden olmuştur.” açıklamasında bulundu.

Haber Tarihi: 28.11.2008
Haber Editörü: KADRİ GÜLER
Haber Kaynağı: Gemlik Körfez Gazetesi

Benzer konular

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
"TERMİK SANTRALDEN VAZGEÇİLDİ"

Yıldırım Holding Şirketleri tarafından kurulan Gemlik Elektrik Üretim A.Ş. adına açıklama yapan Mehmet Yıldırım, termik santralden dünyadaki finansman dar boğazı nedeniyle vazgeçtiklerini açıkladı."
....

Sevindim bu habere, umarım diğer yapılması düşünülen termik santrallerden de vazgeçilir.
Çünkü biliyoriz ki bu her nevi bir kazanç kaynagı olarak gösterilsede oluşturacağı boyutlar çok büyük.Temiz bir çevre, yaşanılası bir dünya için buna birilerinin dur! demesi gerekir.Hidroelektrik, güneş, jeotermal ve rüzgar enerjileri ile çevreyi koruyup bu riski en aza indirmek varken neden bu yol tercih ediliyor.

Türkiye’de elektrik enerjisinin %70’i çevre kirliliği yaratan ve küresel ısınmaya yol açan fosil yakıtlardan (%31-doğal gaz; %29-linyit, %10 petrol türevleri, taş kömürü, vb.) elde edilmektedir.
Herşey ekonomik, ama bilmiyoruz ki bundan daha önemli şeyler var; insan hayatı!!!

"Termik Santral KİRLETİR!
Termik Santral ÖLDÜRÜR!
"

Hesaba katmadıklarımızdan %30 kar edicez derken geri dönüşümü olmayan çevre faalitlerine yol açmak;
Sizce bu istihdam sağlamak mı?

Birilerinin dur demesi yetmiyor herkes dur diyinceye kadar...

Teşekkürler paylaşım için Volkan Bey.

Son düzenleme:

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Vazgeçiliş nedeni açıkça yazılmış zaten
:(elektrik üretim santrali yatırımından dünyadaki finansman dar boğazı nedeniyle vazgeçtiklerini açıkladı. ! ! !
TEK SEBEP BU YANİ ARKADAŞLAR, İNSANLARIN İTİRAZLARI DEĞİL !

"Bilgisizlik ve önyargıyla suçlamış" bu projeye dur diyenleri...
Ayrıca Tanrı'dan zihin açıklığı felan dilemiş... :eek:
Olumsuz sonuç vermiş olan eski teknolojiden bahsetmiş beyfendi, peki yeni teknoloji nasıl olacakmış, DÜNYADA bir örneği varsa insanlara bunu ayrıntılarıyla göstersinler. :surprised:
Var olan elektrik santallerinin durumu ortada yani :emo1:

5 bin kişiye istihdam sağlayarak, 500 bin canlının sağlığı tehlikeye atılabilir herhalde.

Zihni açık olanlardan korkmalıyız sanırım.:flower:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Son düzenleme: