Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

türkçe sorunu ve kendisiyle çelişenler

cancan89

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bu harika siteyi hep çevrimdışı ziyaret ediyordm yeni üye oldm:):kiss:party:önceden beri dikkatimi çeken konu arkadaşların türkçeyi düzgün konuşalım diye konuşan arkadaşların kendileriyle çelişmeleri komik geldi:)mesela nicki yabancı olan arkadaşların imzasında türkçemiz özümüz,kimliğimiz yada yanlış yapan arkadaşlaa sert uyarılar çok komik geliyor:)sizce de öyle değil mi?:emo1:Türkçe mizi tabiki güzel kullanmalıyız ama forumda ağalık,hanımlık taslamadan bence...

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşlar bu harika siteyi hep çevrimdışı ziyaret ediyordm yeni üye oldm:):kiss:party:önceden beri dikkatimi çeken konu arkadaşların türkçeyi düzgün konuşalım diye konuşan arkadaşların kendileriyle çelişmeleri komik geldi:)mesela nicki yabancı olan arkadaşların imzasında türkçemiz özümüz,kimliğimiz yada yanlış yapan arkadaşlaa sert uyarılar çok komik geliyor:)sizce de öyle değil mi?:emo1:Türkçe mizi tabiki güzel kullanmalıyız ama forumda ağalık,hanımlık taslamadan bence...

Bu konuyu daha öncede aslında açıklamıştım.

Bir insan istediği gibi (kurallar dahilinde) rumuz, takma isim kullanabilir. Bu onun kendi diline ne hakaret ne de yanlışıdır. Fakat bir insan kendi dilinde ifade etmeye çalıştığı duygu, düşünce ya da bilgisini eğer yanlış ve hatalı ifade ediyorsa biz buna karşıyız.

"Hanımlık" ya da "ağalık" yakıştırması da aslında hatalı. Eğer forum kurallarının en üstünde bold harflerle "Foruma üye olan herkes aşağıda yazılı olan her maddeyi okumuş ve kabul etmiş sayılırlar." ibaresi girilmişse ve üyelerin hepsi bu kuralları okuduğuna dair kendi rızaları ile üye olurken işaretleyerek girdikleri, eğer işaretmezlerse üye olamayacakları ve bu işaretlenen yerde de kuralları okuduğunu ve kabul ettiğine dair bir ibare varsa... Sanırım bu kadar ayrıntılı anlattıktan sonra ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Kurallara aykırı davranan insanlara elbetteki tahammülümüz yok demiyoruz. Fakat bunu bilinçli bir şekilde tekrar tekrar yapıyorsa müsama gösterilmesini beklemek de haksızlık olacaktır.

Şimdi size samimi bir şekilde cevap vereceğinizi düşünerek şu soruyu sormak istiyorum:

Forum kurallarını dikkatli bir şekilde okudunuz mu?

Grzerasyon

🌱Yeni Üye🌱
Bu durum sadece Türkçe ile ilgili değil. Cümleye başlarken ''büyük harf'' kullanılır. Sen şu anda hata yapıyorsun ve hata yaparak sadece Türkçe yazım kurallarını ihlal etmiyorsun, aynı zamanda tüm yazım kurallarını ihlal diyorsun. Büyük eksiklik. q,w,x gibi karakterler dilimizde olmamasına rağmen kullanmakta ısrar eden insanlar acizler. Tekrarlıyorum A-C-İ-Z-L-E-R. Bu forumda ''Angel'' kelimesini, ''Anqel'' olarak kullanan da görmüştüm...İngilizce ve Türkçe karışımı bir şey yaratmak istiyorlar; ama ne ingilizce konuşmayı becerebiliyorlar ne de kendi dillerini...

Son düzenleme: