Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand' de yaptığım işleri sorunsuz Corel'e nasıl Alırım

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
freehand 9 ve üzeri gelen işlerde corelde çalışanlar ne yapmalı??
ctrl + shift + R yaparak export menüsünü seçip uzantısını fh8 yaparsanız corelde vektörel olarak iş açılır. Ancak işte resim varsa corele gelmez.
eğer resim varsa freehand'de edit menüsünden link'i tıklarsanız
ve oradaki resimleri embed ederseniz corelde sorunusuz olarak açılır.
Not : renkler rgb gelir ve overprint fill şeklinde de gelebilir CMYK çalışan arkadaşların başını ağırtabilir. bununda çözümü var tabiki edit/find and replace / replace objeckt te girdiğinizde bir menü çıkar çıkan menüden 2 sıradaki (replace a color model or palette) , seçerisiniz sonra ileri orada fill ve outline var önce fill yazan işaretliyken ileri dersiniz ve replace all'ı seçtiğinizde bütün rgb ve overprint fill olan renkler cmyk ya döner aynı işlemi birde outline'ı seçerek yaparsanız işinizde sorun kalmaz biraz uzun oldu ama :)

Benzer konular

alimyus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
GerÇekten Çok Faydali Bİlgİler Çok Saol.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
rica ederim devamı gelecek inş. ;)

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
Freehand de Encapsulated Postscript (EPS) exportla işi corel open de corelde kaydırmalı bir seçim gelecek onu 8.0 yap ok de neler oluyor görün....:))

ben EPS yapın demiyorumki fh8 yapın diyorum, ben corelde çalışıyorum en sağlıklısı dediğimi yapmak her gün bir dünya başımız ağırıyor freehand'den gelen işler nedeniyle o yüzden açtım bu konuyu...

sozer

🌱Yeni Üye🌱
ben freehand de pdf formatına çevirip coreldraw a atıyorum

altug

🌱Yeni Üye🌱
freehand export ' tan ai 88 i de seçip corel de açabilirsiniz. öle de olur. diğer kurallar thematrix arkadaşın dediği gibidir.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
freehand export ' tan ai 88 i de seçip corel de açabilirsiniz. öle de olur. diğer kurallar thematrix arkadaşın dediği gibidir.

ai olarak atarsanz resimlerde ve combine lerde sorun olabilir en sağlıklısı
fh8 ;)

altug

🌱Yeni Üye🌱
ai olarak atarsanz resimlerde ve combine lerde sorun olabilir en sağlıklısı
fh8 ;)

ben resim için kullanmamıştım o yorumu.resmi farklı şekillerde de alırsın.ai ile resimleri alamazsın zaten. combinelerde de sorun çıkma ihtimali çok az ben rastlamadım. ama renklerdeki sorun tam olarak senin dediğin gibi giderilir. ai her zaman iyidir:) ai çizim olan şeyler için kullanılır yani tamamen vektörel olması gerekir.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
ben resim için kullanmamıştım o yorumu.resmi farklı şekillerde de alırsın.ai ile resimleri alamazsın zaten. combinelerde de sorun çıkma ihtimali çok az ben rastlamadım. ama renklerdeki sorun tam olarak senin dediğin gibi giderilir. ai her zaman iyidir:) ai çizim olan şeyler için kullanılır yani tamamen vektörel olması gerekir.

neyse polemiğe dönüştürmeyelim ama zaten fh8 de vektörel olarak alıyor,
ayrıca resimlerin emmbett lenmesi durumunda resimleride sorunsuz olarak alıyorsun,

eduymaz

🌱Yeni Üye🌱
fh8 Denedİm AÇmadi Corel Aİ 88 Yaptim AÇildi Sorunsuz

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben genelde hep ai 7 olmazsa 1.1 yaparım hiç sorun çıkmaz.

soner60

🌱Yeni Üye🌱
Dur ben sıralayayım seçenekleri :)
1- Eps kaydedip corelden açmak
2- pdf yapıp X3'den direk pdf'i açmak. (Freehand'deyken convertleyip yaparsan font sormaz. Bir de pdf ayarlarına dikkat edin. Sıkıştırmaları iptal edin renk modunu cmyk yapın.
3- fh8 exportlayıp corelden açmak
4- ai exportlayıp corelden importlamak
5- Print edip ps kaydederek corelden eps'yi açtığınız gibi ps dosyayı açmal.
6- Çok ahım şahım bişey yoksa kopyala yapıştırla bile gelir :) Herzaman değil ama...

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
herzaman gelmiyor corele fh8 formatında işler bazen açmadığıda oluyor ama genelde başarılı :)) güzel bi paylaşım saol matrix

candy_sibel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
freehand 9 ve üzeri gelen işlerde corelde çalışanlar ne yapmalı??
ctrl + shift + R yaparak export menüsünü seçip uzantısını fh8 yaparsanız corelde vektörel olarak iş açılır. Ancak işte resim varsa corele gelmez.
eğer resim varsa freehand'de edit menüsünden link'i tıklarsanız
ve oradaki resimleri embed ederseniz corelde sorunusuz olarak açılır.
Not : renkler rgb gelir ve overprint fill şeklinde de gelebilir CMYK çalışan arkadaşların başını ağırtabilir. bununda çözümü var tabiki edit/find and replace / replace objeckt te girdiğinizde bir menü çıkar çıkan menüden 2 sıradaki (replace a color model or palette) , seçerisiniz sonra ileri orada fill ve outline var önce fill yazan işaretliyken ileri dersiniz ve replace all'ı seçtiğinizde bütün rgb ve overprint fill olan renkler cmyk ya döner aynı işlemi birde outline'ı seçerek yaparsanız işinizde sorun kalmaz biraz uzun oldu ama :)

Frehand mx te sizin dediğinizi yapmaya kalktım ama gradient efektlerini vektörel çizim gibi parçalara ayırıyor ve çizgiler birleşik olmadığı için corelde gradient efekti vermem için tekrar çizmem gerekiyor ben frehandde çizilmiş ve gradient efekti verilmiş 60 sayfalı kataloğu corele başka şekilde nasıl export edebilirim bi bilginiz varmı?

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
otür effect leri kullandığınızda sadece onları freehand'de convert to bitmap(ctrl+alt+shift+z) yapın daha sonra edit/links/embedd yapın gelir corele

Son düzenleme:

OFRİKA

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar konu başlığı açarak da sormuştum ama burdada madem böyle bir konu var sorayım.eski çalışmaları freehand de yapıyodum artık corel kullanıyorum.bazı freehand dökümanı içinde 20 30 40 sayfalık çalışmalar var bunları tek tek exportlamadan bir çözüm yokmu.yani 40 sayfalık çalışmama export tan girip tek tuşla export lıycam ve corelden açtığımda hepsini birden görebilcem

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
var sanırım pdf yaparsan çağırırsın corele distiller die program var frehandten print yapıp pdf e çeviriyorsun