Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

freehandde yapılmış çalışmayı pdf ye çevirebilir miyim?

haski

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar,freehandde bir çalışma yaptım ve bu çalışma basılacak.Acaba yaptığım çalışmayı ne şekilde kaydedersem net bir baskı elde edebilirim?Pdf çıkışlı olarak mı almam gerekir eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
pdf kaydetmek için. File>export> burdan dosya uzantısı PDF seçin. eğer freehandde yapmışsanız işi baskıya freehand olarak yollayın neden birşeye çevireceksiniz onu anlamadım...
Film çıkış alacaksanız alacağınız yere danışın sizi yönlendirsinler.
Eğer iş photoshopta yapılmış bir iş olsaydı tiff kaydedin derdim.iyiçalışmalar

by_macintosh

🏅Acemi Tasarımcı🏅
freehand dökümanı olarak kaydedersen net bir sonuç alırsın :) farklı bişey yapmana gerek yok. =)

haski

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim arkadaşlar.Pdf çıkışlı olursa daha net sonuç alınıyor diye duymuştum.O yüzden pdf ye çevirmek istedim.Teşekkür ederim yardımlarımız için...

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
pdf kullanılmasının nedeni CtP kalıba pozlama sisteminde kullanılan dosya formatı oluşudur. Sen freehand olarak gönderirsen bir sorun olmaz. Tabii bu repro stüdyosuna da bağlı belki freehand bilmiyor olup senden pdf istemiş olabilirler.İyi çalışmalar...

quardian

🌱Yeni Üye🌱
slm öncelikle çalıştığın filmciyle konuşursan sana büyük bir ölçüde yardımcı olurlar. PDF yapmak için ise hangi sistemi ve programı kullandığını bilemiyorum ama MacOSX ve Freehand MX için pdf yapmak istiyorsan öncelikle acrobat ve Distiller programlarının bulunması gerekmektedir. bu programlar var ise komut P yapıyorsun burada yazıcı kuyruğundan Adobe PDF bölümünü seçip FreeHand MX bölümünü seçiyorsun oradan Advanced bölümünü seçip içerisinde sırayla renklerin kontrollerini yapabileceğin ve tram değerlerini ayarlıyorsun (tram değeri 175 lpi 2400 dpi açılımı 70'lik tramı vurgular) daha sonra emulsion ters yada düz kısmını ayrladığın bölüme geçiyorsun buradaki son işlemin sayfa boyutudur bunu da yaptıktan sonra ok tuşuna basıyorsun sol altta bulunan PDF bölümüne tıklayıp Save PDF as Postcript seçeneğini aktif yaptıktan sonra ps olarak dosyanı kaydediyorsun. daha sonra bu yapmış olduğun ps dosyasını distiller programında eğer kendi ayarların yoksa Press Quality seçenğinde pdf.ye çeviriyorsun. başlangıçta biraz zor ama %100 sağlam bir pdf dökümanı alıyorsun ve baskıya sorunsuz bir döküman gönderiyorsun

elcinn

🌱Yeni Üye🌱
pdf yapma

freehand göndermek çok ugraşııcı pdf yapsan daha kolay olur
hem iste hiç bir bozulma olmas hemde yaptığın hatalara daha kolay bakarsın hemde isi baskı kalitesinde sana gösterir.
pdf yapmak içinde print de yazıcıdan pdf yapı seç altındakinden freehandi seç sonra advaced i seç kağıt ebadını ayarla genele custom secilir artı 50 fln yazabilirsin üstüne
sonra imacing den crop marks seçilir eğer cros koymak istiyosn tabi
sonra seperationa geliyosn ordanda halftone 175 seçilir tansfer function danda normalize seçilir sonra ok diosn ekranın sol alt kösesinde pdf dei bi buton var ordanda pdf as postscript i seç ok de masa üstüne kaydet.sonra bu olusturdugumus postscript dosyayı acrobat distellerin içine at.ama pdf üstünde hiç bir oynama yapamassın.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
elcinn... sonucata baskı binary kodlarla olduıgu için corel freehanr photoshop farketmez. ama su bir gercek ki PDF bbaskı işinin temelidir. turkı buna yenı gectı adamlar dosya boyununkucuklugu ve reproduksiyondaki RIP lerın uyumu acısından senden pdf istemiş olabilir dogrudur. frehandden direk pdf export etmek benım tasvib etmedıgım bır yontem zira bu ışın dogrusunu ogrenmek işstiyorsan quardianın yazdıklarına dıkkat etmelısın. ama burada benım eklemek ıstedıgım sey adobe PDF e baskı yerıne dunyada gecerlılıgını koruyan Brique rip platformu ıcın bı yazıcı tanımlaman makınene ve buna baskı yaptırmak. olusturdugun .ps dosyasını dstillerdan gecirerek pdf yapman. AMAN DİKKAT: frehannde de baskı yaparken ozellıkle pdf yaparken siyah renklerının altının oyulması sorunu ıle cok karsılasabılırsın. film servisindeki arkadaslarla temasa gecerek onlardan yardım alabılırsın eger alamassan yıne yaz yardımcı olmaya calısalımç. kolay gelsın

412... ctp ye pozlama ıcın PDF demene katılmıyorum. cunku ctp ler yer yuzunde yokken PDF ten baskı yapılıyordu. PDF acılımına dıkkat edersen bunu kolay anlaya bılırsın PostscriptDataFile
bundan anlasılacagı gıbı bu işin temeli pdf yanı belılır bı teknolojık gelısım ıcın bulunan bır yontem ya da format degıl. bız yenı yenı ogrenıyoruz bunu. yanlısım varsa lutfen duzeltın arkadaslar

uguronur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
elcinn... sonucata baskı binary kodlarla olduıgu için corel freehanr photoshop farketmez. ama su bir gercek ki PDF bbaskı işinin temelidir. turkı buna yenı gectı adamlar dosya boyununkucuklugu ve reproduksiyondaki RIP lerın uyumu acısından senden pdf istemiş olabilir dogrudur. frehandden direk pdf export etmek benım tasvib etmedıgım bır yontem zira bu ışın dogrusunu ogrenmek işstiyorsan quardianın yazdıklarına dıkkat etmelısın. ama burada benım eklemek ıstedıgım sey adobe PDF e baskı yerıne dunyada gecerlılıgını koruyan Brique rip platformu ıcın bı yazıcı tanımlaman makınene ve buna baskı yaptırmak. olusturdugun .ps dosyasını dstillerdan gecirerek pdf yapman. AMAN DİKKAT: frehannde de baskı yaparken ozellıkle pdf yaparken siyah renklerının altının oyulması sorunu ıle cok karsılasabılırsın. film servisindeki arkadaslarla temasa gecerek onlardan yardım alabılırsın eger alamassan yıne yaz yardımcı olmaya calısalımç. kolay gelsın

412... ctp ye pozlama ıcın PDF demene katılmıyorum. cunku ctp ler yer yuzunde yokken PDF ten baskı yapılıyordu. PDF acılımına dıkkat edersen bunu kolay anlaya bılırsın PostscriptDataFile
bundan anlasılacagı gıbı bu işin temeli pdf yanı belılır bı teknolojık gelısım ıcın bulunan bır yontem ya da format degıl. bız yenı yenı ogrenıyoruz bunu. yanlısım varsa lutfen duzeltın arkadaslar

Bir duzeltme yapmak istiyorum...PDF Postscript Data File demek degildir... Tam acilimi Portable Document Format' tir..Acilim olarak Postscript ile kesinlikle alakasi yoktur...Ayrica her hangi bir dokuman pdf olarak kayit edilirken baski turune gore ister postscript, ister non-postscirpt olarak kayit edilebilir...

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
bu konu çok yararlı bir konu haline gelmiş bilgisini paylaşan herkese teşekkürler.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
uguronur...
düzeltme için tesekkür ederim. ama baskının temelinde yer aldığı konusunda kararlıyım. postscript dillerin en anlatıldığı format bu. aksi halde non-postcrip baskıya gönderilen bi iş (benim tahminim bunu inkjet nokta vuruslu yazıcı) baskı için uygun olmayan bi forma girer ne dersiniz?

ByGRAFF

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yada farklı bir yöntem; yazıcıya gönderir gibi işi önderip (ps uyumlu bir yazıcı) ps. dökümanı halinde kaydedip daha sonra o dökümanı adobe distiller'ın içine atmak kendisi pdf yapıyo zaten hem boyutunuda küçültüyo..

bayiz

🌱Yeni Üye🌱
freehan olarak matbaaya gönderdiğin zaman eğer bu dergi veya katalog gibi bir kaç forma ise resimlerinde yazı fontlarında veya hiç tahmin edemiyeceğin başka yerlerden sorunlar karşına çıkıyor. (matbaa çok önemli burada) freehan olarak verdiğin zaman iş senin gördüğün gibi çıkmıyabilir yani bunu söylemek istiyorum.ayrıca matbbada işin üzerindeki herhangibi hatayı matbacı düzeltmez,basar geçer.ama sen pdf yaparak gönderirsen göndermeden öncede kontrol edersen hiç bir sorun yaşamazsın.tabii cropları doğru vermen gerek yoksa yaptığın iş bıçağa denk gelebilir.

uguronur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kesinlikle haklisiniz..

uguronur...
düzeltme için tesekkür ederim. ama baskının temelinde yer aldığı konusunda kararlıyım. postscript dillerin en anlatıldığı format bu. aksi halde non-postcrip baskıya gönderilen bi iş (benim tahminim bunu inkjet nokta vuruslu yazıcı) baskı için uygun olmayan bi forma girer ne dersiniz?

nokta vuruslu yazicilar konusunda kesinlikle haklisinizama sanirim arkadas elindeki dokumani ofset bastiracak..o yuzden pdf in tam acilimini yazma geregi duydum.amacim sizin hataniz yakalamak degil, dogru bilgiyi akratmakti..

sevgilerimle...

marduk23

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
adobe pdf ten sonra nerden freehand ı seçecez ben bulamadım da

grafniss

🌱Yeni Üye🌱
Pc de nasıl yapılıyor? Yardım eden olur mu acaba bana?

gerexiz27

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya ben distalleri adobe den indirdim.ama yüklerken cd falan diyor anlamadim yaziciya gönderirmis gibi yaptim orda normal yazicimdan baskaa birsey de cikmadi. bu konuda yardim ederseniz sevinirm