Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator clipping mask

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba arkadaşlar illustratöre yeni geçiş yapıyorum. clipping mask özelliğini kullanıyorum ama bir sorunum var bir kaç parçadan oluşan çizimin içine resim uyguladığım zaman boş çıkıyor. ama corelde yaptığım gibi resmi uyguladıktan sonra ungroup ile ayırabiliyorum. nasıl yapabilirim. tabi her parçaya aynı resmi kopyalayıp bunu uygulayabiliyoruz ama çok parçalı işlerde sıkıntı oluyor. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

ferox

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba,
Mask uyguladığın path in kapalı olması ve maskeleyeceğin nesnelerden üst katmanda olması gerekiyor,

layer panelinden yapabilirsin.

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yapıyorum sorun yok ama mesela 2 kare çizdim ve bunların ikisine de grup yayıp uygyladım diyelim o zaman olmuyor boş görünüyor.

aleebron

🌱Yeni Üye🌱
Hocam bende aynı sorunla karşılaşmıştım gerçi ai kullanıp bu sorunla karşılaşmayan yoktur gruplasanda bir işe yaramıyor o 2 kareyi pathle birleştir demekte çözüm olmuyor ayrı isteyenler için ... Tek yolu var resmi çoğaltalım kaç kareniz varsa o kadar kopyala Ctrl+C üstüne yapıştır ctrl+F şimdi tek tek maskeliyelim baya bir manuel oluyor ama çözüm bu malesef

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet bu şekilde yapıyorum ama bir kaç kare olduğunda sorun yok ama bazen 50-60 tane nesne olup içine maskeleme yapmam gerekiyor ve bunların da ayrı ayrı olması gerekiyor parçalayamıyorum. yinede sağolun

23serci

🌱Yeni Üye🌱
İnanılır gibi değil, 2014 de olan bu problem 2020 de hala devam ediyor.

Bir yazı yazdım: örneğin "araba". Convertledim ve grupladım. sonrada bu yazının içine bir araba fotosu gömmek istedim (foto altta yazı üstte). her harfe ayrı ayrı gömme yapmak zorundayım. tek seferde yapınca yazısının içi boş çıkıyor.

Bunun bir çözümü olmaması inanılmaz.

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
İnanılır gibi değil, 2014 de olan bu problem 2020 de hala devam ediyor.

Bir yazı yazdım: örneğin "araba". Convertledim ve grupladım. sonrada bu yazının içine bir araba fotosu gömmek istedim (foto altta yazı üstte). her harfe ayrı ayrı gömme yapmak zorundayım. tek seferde yapınca yazısının içi boş çıkıyor.

Bunun bir çözümü olmaması inanılmaz.

Aslında yazıyı convertlemeden daha pratik bi yöntemi var.
Harf adedi kadar görselini çoğaltıp, yine yazı üstte olacak şekilde hepsini seçerek Cntrl+7 komutuyla aynı anda tüm yazıya mask uygulayabilirsin.