Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

logo çizen arkadaşların dikkatine

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
logoyu çizdik iyi güzel kimimiz logomuzu tescil ettirebilir kimimiz ettiremez ve müşteri bunu parasını ödemeden kullanmaya kalkarsa ne yapacağız peki logomuzu çizdikten sonra noterden onaylatabiliriz kendimiz çizdiğimize dair tabi işin ayrıntılarını bilmiyorum ama böyle yaparsak logo üstünde bir hak iddia edebiliriz gibime geliyor çoğu arkadaşımızın yaşadığı bir problem tahmin ediyorum benim başıma gelmedi ama ben çizdiğim bütün logolardan paramı aldım alamayanlar için söylüyorum bence jpeg resimde verilmeden ekranda gösterilmeli sadece

Son düzenleme:

Benzer konular

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Hmm... haklısınız Mustafa Bey, güzel bir bilgi paylaşım olmuş..Umarım herkes bu konuda dikkatli olur.

Diğer bir çözümüde müşteriye özellikle freelance işlerde sadece jpeg' ini göstermek(atmak değil, çünkü tekrar çizilebilir) ve parayı aldıktan sonra vektör halini atmak en doğrusu olacaktır...

Teşekkürler.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
...jpegten herkes yeniden çizebilir... bence vektor hali asla verilmemeli... ve evet onaylatmak iyi bir çözüm...

Kazak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kapora alın. sonra her gösterim için para almaya devam edin.

AsilLogo

🌱Yeni Üye🌱
Aynı sorunu bizzat yaşadım,Sanal ortamda bu iş gerçekten çok zor, Kazak arkadaşımızn dediği gibi kapora almak gerekir başka da yapcak bişey yok...

mcleane

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.cinema4fx.com
daha kolay bir yolu var arkadaşlar logonun bi cıktısını alırsınız, ardından bir ptt subesine gidersiniz oradan kendı adresınıze zarfı postalarsınız, ancak zarfı asla acmazsınız. ne zaman hukuki ve yasal bir durum sözkonusu oldu o zarfı alıp mahkemede delil olarak kullanır ve siz kazanırsınız. bu yöntemi genelde oyun, öykü , senaryo yazarları kullanır ama herhangi bir görsel tasarımda da kullanılabilir. işinize yararsa diye..

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
ben şöle yapıyorum "parayı göriim öliim" :) türkçeyi katlettik değil mi ?

sadece Türkçe olsa iyi katlettiğiniz...

daha kolay bir yolu var arkadaşlar logonun bi cıktısını alırsınız, ardından bir ptt subesine gidersiniz oradan kendı adresınıze zarfı postalarsınız, ancak zarfı asla acmazsınız. ne zaman hukuki ve yasal bir durum sözkonusu oldu o zarfı alıp mahkemede delil olarak kullanır ve siz kazanırsınız. bu yöntemi genelde oyun, öykü , senaryo yazarları kullanır ama herhangi bir görsel tasarımda da kullanılabilir. işinize yararsa diye..

Bu gerçekten çok mantıklı... Bu arada her iş için önden para almalı... Yoksa adı da konmuş olmuyor, ciddiyeti de olmuyor...

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️

afedersiniz ben bu yöntemi anlamadım :sweating:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Logonun kullanım tarihinden önce kayıt altında bir işlemden geçirmeniz sizin için bir ispat :) zarfın açılmamış olması da sizin çalmadığınız anlamını taşıyor.

Mustafa KÜÇÜK

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.mustafakucuk.org
Bu tür olaylarla karşılaşmamanız için tasarıma başlamadan önce şartlarınız konuşup, sözleşmenizi yapmanız en doğrusu.Sözleşme gereği belirtilen kaporanızı alır işe kafanız rahat bir şekilde başlar ve bitirsiniz.
Ptt mantığı doğru ama bir logo için vaktinizi mahkemelerde geçirmenize ve karşıdaki insanla papaz olmanıza hiç gerek yok:) Dediğin gibi bu işi profesyonelce yapıyorsanız sözleşmeniz her zaman çantanızda bulunacak.

LEMANYAK9

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bana bi logo yaparmısınız flaş digital yazılcak ben photoshopda yapıyorum beyenmedim daha orjinal daha güzel bişi bekliyorum teşekkürlerrr.....

Kazak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar bana bi logo yaparmısınız flaş digital yazılcak ben photoshopda yapıyorum beyenmedim daha orjinal daha güzel bişi bekliyorum teşekkürlerrr.....

Forum Kuralları'nı okumanızı tavsiye ederim. bu isteğiniz kural dışı.

ALe..!

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Başıma geLmedi ama burda okuyarak baya bi tecrübe edindim..
Yaptııqm amblem ve loqo'ları satarken geneLde yüzyüze oluduqum için..ReaL yani..

oBİwAN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.hurriyetmatbaasi.com.tr
ben şöle yapıyorum "parayı göriim öliim" :) türkçeyi katlettik değil mi ?

sadece Türkçe olsa iyi katlettiğiniz...

Bu gerçekten çok mantıklı... Bu arada her iş için önden para almalı... Yoksa adı da konmuş olmuyor, ciddiyeti de olmuyor...

galba yanlış anlaşılma oldu efoja hanım... ben aslında şöyle demek istedim önce paramı alırım sonra işimi yaparım ve aldığım parada bir çoğunuzun rüyyasında bile göremeyeceği ücrettir... bu arada ben bu işi 17 senedir yapıyorum büyük ihtimalle ben bu işe başlarken bir çoğunuz daha bu programların ve bu işin adını bile bilmiyorlardı... şimdi payasa çekirdek parasına iş yapanlarla doldu ve ben bunu kınıyorum onun içindir ki müşteri ile anlaşmamı baştan yapıp paramı alır sonra işimi yaparım çok çalışıp az kazanacağıma az çalışıp çok kazanıyorum bilginize...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
sizin ne kazandığınız ya da bizm neredeyken siz neredeydiniz bize ne? burada en tuhafıma giden konuşmalardan biri bu... ben gayet doğru anlamışım.. demişim parayı önden almak mantıklı, ciddi diye sizde anlaşılamayan ne var? ha eğer katletmekten bahsediyorsanız??? Sadece Türkçe'yi değil konuyu katlettiğinizi söylemiştim. Bu kadar ciddi bir konuda kullandığınız giriş cümlesinden ötürüydü. Neyse kolay gelsin. Biz çok ayrı frekanslarda insanlarız bence. Çok konuşmaya gerek yok.

Layer_17

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Thank You

sizin ne kazandığınız ya da bizm neredeyken siz neredeydiniz bize ne? burada en tuhafıma giden konuşmalardan biri bu... ben gayet doğru anlamışım.. demişim parayı önden almak mantıklı, ciddi diye sizde anlaşılamayan ne var? ha eğer katletmekten bahsediyorsanız??? Sadece Türkçe'yi değil konuyu katlettiğinizi söylemiştim. Bu kadar ciddi bir konuda kullandığınız giriş cümlesinden ötürüydü. Neyse kolay gelsin. Biz çok ayrı frekanslarda insanlarız bence. Çok konuşmaya gerek yok.

Kesinlikle katılıyorum,yorumu yazan parmaklarına sağlık,tebrik ederim,kimin ne kazandığı kimsenin umrunda değil bu sitede paylaşmak ve birşeyler öğrenmek için varız dimi ?

otuz9

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
otuz9.blogspot.com
bilenler mutlaka vardır ama bilmeyen arkadaşlara tavsiyemdir..

Tasdix
'Tasdix bir Eczacıbaşı Bilişim ve E-Güven hizmetidir ©2007'

oBİwAN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.hurriyetmatbaasi.com.tr

bir dahaki sefere nereye nasıl yazacağımı size danışır öyle yazarım