Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime zarar veren kimdir?

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
1) Bir baltaya sap olamamış, mesleksiz kalmış, son şansını benim mesleğimde denemek isteyen kişimidir?
2) Yetenekli kişinin hakkını yok sayarak, yeteneği olmadığı halde torpil kullarak eğitim kurumlarında okumaya niyetli kişimidir?
3) Grafik eğitimi veren, Fakülte ve Yüksek okulları yarıda bırakan kişimidir?
4) Grafik tasarımın sadece bilgisayar programı öğrenmek oldugunu sanan kişimidir?
5) Bir reklam ajansında ofis boyken son anda grafiker olduğunu sanan kişimidir?
6) 3 Aylık, 5 aylık, bilgisayar program kursu verip, grafiker yetiştiriyorum diye iddia eden kurslar mıdır?
7) Kurslara kanıp, 4 yıl okuyan adamı hiçe sayıp, grafiker olduğunu sanan kişimidir?
8) Hasbel kader bir şekilde, grafiker olarak iş arayıp tecrübesi olmadığı için, işe kabul edilmeyen, işsiz grafikerler ordusumudur?
9) Bu işte çok para var sanan, sadece olaya para olarak bakan kişimidir?
10) Fakülte ve yüksek okullarda eğitim alırken, okulla birlikte pratik yapmayan, okul bitince işsiz kalan yeni nesilmidir?
11) Okulluyum diye alaylıyı aşağılayan ukala grafikermidir?
12) Alaylı olup, okulluya antipatisi olan grafikermidir?
13) En ucuz grafikeri nasil bulurum diye düşünen patronmudur?
14) Ucuzcu patrona tav olan kendini pazarlayamayan grafikermidir?
15) Fahiş yüksek fiyata çalışan sektörden kopuk kendi dünyasında yaşayan grafikermidir?
16) Grafik Tasarım işi yetenek gerektirmez diyen kişimidir?
17) Genç grafikere, destek vermeyen usta grafikermidir?
18) Bilgisini saklayan paylaşmayan grafikermidir?
19) Bu ve buna benzer forumlarda, çalışmalarını sergileyen kişiye aaa igrenç çalışma deyip, hevesini kıran kişimidir?
20) Bu ve buna benzer forumlarda, çalışmalarını sergileyen kişiye, bilgi yeterligi olmadan, grafik doğrularını hiçe sayarak, kişisel beğenisiyle aaa süper bir çalışma yapmışşın deyip gelişimini yanlış kanalize eden kişimidir?
21) Bu ve buna benzer forumlarda, çalışmalarını sergileyen kişinin çalışmalarını çekemeyen kişimidir?
22) SSK ve benzeri sosyal haklarını istemeden çalışan kişimidir?
23) Bazı freelance çalışan arkadaşların, piyasayı ucuzlatmasımıdır?
24) Grafik temel tasarım niteliklerine uygun olmayan, kendisinin tasarım dediği, topulumu görsel olarak kirleten işleri yapan kişilermidir?
25) Grafik tasarım benim hobim diyen, insaat mühendisi arkadaşmıdır?
26) Tasarıma çok müdehale edip, monütöre parmak atan müsterimidir?
28) Ben evde bizim kızın pcsinde yaptım, bunu uygularmısın diyen müşterimidir?
29) Müşterisine çok boyun eğen grafikermidir?
30) Ne olsa yaparım diyen, dizgide yapan, müsteri temsilcigide yapan, metin yazarida olan toplamda grafiker olan kişimidir?
31) Tasarım yetisi olmadigi halde günümüzde seminer sempozyum vs gibi etkinliklerden para kazanan kişimidir?
32) Grafik eğitiminin, okul olmadan, sadece usta çırak ilişkisi ile olacağı idda eden kişimidir?
33) Dergi, kitap okumayan, flim izlemeyen, sosyal yaşamı olmayan kişimidir?

Eklemek isteyen buyursun? Benim aklıma gelenler bunlar?
Ben X maddeyim, zararda vermiyorum diyene sayğım vardır
Hepimiz biliriz bir atasözü vardır.
"beş parmağın beşide bir değildir" diye

Öğretmenlik en sayğın mesleklenden biriydi. Zaman içinde öğretmenler aç kaldığı için, kalitesinden ödün veren dik bir inişe geçti....

Son düzenleme:

Benzer konular

Jidota

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yazığınız 33 maddeyide tek tek okudum...Ve size katılıyorum...
Şık koymadığınıza göre Hepsi desem :)
Türkiye malesef Grafik Tasarımı'na ve Grafikerliği bir meslek dalı olarak saymıyor, bilmiyor diye düşünüyorum.Aslında bütün sektörler yada kurumlar mutlaka bir reklam ajansı-web tas-broşür-ambalaj vs gibi sebeplerden dolayı kapıyı çalıyorlar.Yani bütün kurum ve kuruluşların reklama ihtiyacı var ve bu bizlerin işi.Ben bu mesleğin Türkiye'de artık bi değer kazanmasını ciddiye alınması gerektiğini ve bu işin eğitimin öğrencilerinin özenle seçilmesi gerektiğini (eğitim şart)düşünenlerdenim.Ve bir grafikerin ben bir ''Grafiker'im'' diyebilmesi için uzun yıllar emek vermesi gerektiğini bilen ve bu mesleği bir heves,zevk uğruna yapan arklarında daha çok yolunuz var demek istiyorum.:) (Benimde :S tabiki:D)
Teşekkürler nucat :peace1:

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Sevgili nucat, Evet belki bu 33 ayrı yolu izleyen insanlar mesleğe zarar veriyor gibi görünebilirler... Fakat bu insanlar olmasaydı işini iyi yapan grafikerin farkı nerde ortaya çıkacaktı... Sizin çalışmalarınızı gördüm çok başarılılar. Eminim tasarımın ne demek olduğunu bilen kaliteli firmalar gelip sizi bulacaktır. Çünkü diğerleri olmasaydı siz fark yaratamazdınız... Her meslek gurubunda olduğu gibi bizim mesleğimizde de doğrular ve yanlışlar var. Önemli olan kişisel olarak mesleğe saygı gösterip işini en iyi şekilde yapmak. Ben biliyorum demek yerine araştırıp kendini geliştirebilmektir diye düşünüyorum...

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
19) Bu ve buna benzer forumlarda, çalışmalarını sergileyen kişiye aaa igrenç çalışma deyip, hevesini kıran kişimidir?
20) Bu ve buna benzer forumlarda, çalışmalarını sergileyen kişiye, bilgi yeterligi olmadan, grafik doğrularını hiçe sayarak, kişisel beğenisiyle aaa süper bir çalışma yapmışşın deyip gelişimini yanlış kanalize eden kişimidir?
21) Bu ve buna benzer forumlarda, çalışmalarını sergileyen kişinin çalışmalarını çekemeyen kişimidir?

Vallahi Bunlardan bende çok şikayetçiyim.
Arkadaşlar Bu olmamış nıcık diyenlerin diğer konularınada bakın lütfen tamamı öyle Emeğe Saygı Lütfen,

Nucat sanada çok teşekkür ediyorum bölye bir konu açtığın için Allah seni ulaşmak istediğin yere ulaştırsın.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Hayalın, bu forumun başlığı, ben niteliği taşısada, bu forumu açmadaki amacım, bu sitede okuduklarımın genelidir. Tamamı benim kişisel kaygılarım değildir. Geneli ifade etmeye çalıştım.

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Hayalın, bu forumun başlığı, ben niteliği taşısada, bu forumu açmadaki amacım, bu sitede okuduklarımın genelidir. Tamamı benim kişisel kaygılarım değildir. Geneli ifade etmeye çalıştım.

Kişisel kaygınız olduğunu hiç düşünmedim zaten.. Sadece örnek vermek istedim... :)

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Mesleğe Zarar Veren kimdir?

Mesleğe zarar veren bu işleri bilmeyen anlamayan yapılanların göze hoş gelmesi nedeniyle aaa bu fare ve klavye ile yaptı bende yaparım diyendir. Galiba dışarıdan bu meslek biraz daha rahat kolaymış gibi geliyor. Mesleği bilmeyenlerin yanında bir de işi bilmeyen Müşteriler var aslında hadi onuda geçtik. Müşteri haklıdır prensibiyle. Ya karşısında duranın hali. Çok iyi bildiği bir konu karşısındaki bilmeyene anlatmaya çalışmak için ezilip, büzülmesi. Herkes bildiği işi yapsın bence. Bu sitede kaç kişi torna makinasından, marangozluktan veya oto tamirinden anlar veya ilgi duyar. İlgin varsa bile git eğitimini al, mesleğin biraz çilesini cefasını çekki İleride yaptığın işte bari başarıya ulaşasın. Teşekkür Ederim.

'' Çırak Ustayı geçmezse sanat ölür, Çırak hatalı sollarsa kendi ölür ""

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
33 maddede doğru nediyeyim tam tespit doğru tespit allah hepimizin yardımcısı olsun

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Hafta başı, herkeze verimli bir hafta diyorum. Konuya yorum yapmak madde eklemek isteyen varmi acaba diye, merak içindeyim?

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşım yazdıkların gerçekten doğru ama bunu bu hale getiren insanlar sırf grafikerlik olarak bakmamak lazım ajans isminin bile bir değeri kalmadı ... ajans, şu ajans, bu ajans bi büro tutan içine bilgisayar koyan ajans oluyor hayat böyle yapacak bişey yok hayalin arkadaşımızın dediği gibi sen işini en iyi şekilde yapacaksın, yaptıktan sonra gerisi vız gelir. Ben bu sektörde çok ukala insan gördüm bilmediği halde bildiğini iddia edenler, yaşam tarzını bunun üzerine kuran kişiler ancak olduğu yerde sayarlar. Bilmemek ayıp değil, Öğrenip öğrenmemek senin bileceğin iş ama ukalalık çok büyük ayıp...

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
Güzel bir yazı herkese dokunmuşun teşekkürler

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Mesleğime zarar veren kimdir?

Sen, ben, o
Biz, siz, onlar

Dogruya dogru efendim. :S

guuggu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Aslında bu maddeler Grafikerliğin anayasası diye okutulmalıdır.Grafikerlik gerçek grafikerlere bırakılsaydı bu meslekte kabalık, eksiklik, yanlışlık, böbürlenme ve hertürlü menfilik silinir yok olurdu.Çünkü asıl sanat mükemmelliğe ulaşma gayretidir ve bunlardan hiçbirine kapısında bile yer yoktur.Ve gerçek sanatçılar da kendilerini hep daha mükemmele, eksiksiz olana ulaştırma gayretindedirler.

illustrasyonist

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.illustrasyonist.com
Önceden grafikerliğin okulu mu vardı.Bu meslek allah vergisine sahip insaların işi öğretmeleriyle ortaya çıktı.Bana göre hayal gücü kuvvetli olan ve bunu teknolojinin tüm imkanları ile birlikte allah vergisi yeteneğiyle birleştirip ortaya görsellik ve amacına uygunluk adına güzel şeyler çıkarabilen ve kendine küvenen herkes yapabilir.Tabiki piyasayı öldürmemek şartıyla.

harun_asa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Bence "grafikerlik" dendiğinde bunu meslek olarak belirtmişseniz eğer, o zaman dediğiniz gibi müşterinin evde kızının yaptığı çalışmayı alıp kullanmak zorundayızdır ve bunda gocunulcak bir şey olduğunuda düşünmem. Ticaret ve grafiği beraber değerlendirmek gerekir.

Son düzenleme:

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr

Bence "grafikerlik" dendiğinde bunu meslek olarak belirtmişseniz eğer, o zaman dediğiniz gibi müşterinin evde kızının yaptığı çalışmayı alıp kullanmak zorundayızdır ve bunda gocunulcak bir şey olduğunuda düşünmem. Ticaret ve grafiği beraber değerlendirmek gerekir.

Müşterinin kizi sizden yada benden dahami iyi tasarim yapiyor? :D

34. Mesleğimi tanımadan küçümser yorum yapıp, mesleğime sempati duyan gençlerin önünü kesen toplumun cahil bireyi midir?

çok çeşitli fikir ayrılıkları, toplunum cehaletinin göstergesidir...
(geçenlerde bir dergide gözümü çarpmişti)

ozy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bu maddelerin hepsine katılıyorum tam bizi anlatmış. Bazı müşteriler,yaptığım işi öyle berbat ediyorlarki diyorum niye kendime eziyet etmişim, bunların anlayışı bu işte diyorum içimden...

broken_wings

🏆Pro Tasarımcı🏆
33 yada 333 fark eden nedir? Önemli olan sayısı değil.Ben polemik yerine kalitemi ortaya koyarak onları ezmeyi yeğelerim..Cevabım işlerim ve başarım olur.Saygılar.

redsam

🌱Yeni Üye🌱
Bosverin zarari falan herkes isine baksin devamli bir suclu arayisi nedendir anlamam bu insanlarda...herseyin ucu paraya dokunuyor sanirim :)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Bosverin zarari falan herkes isine baksin devamli bir suclu arayisi nedendir anlamam bu insanlarda...herseyin ucu paraya dokunuyor sanirim :)

Konunun hepsini okuyup anladığınıza eminmisiniz?