Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

rgb den cmyk ya cevirme.

baygolge42

🏆Pro Tasarımcı🏆
merhaba arkadaslar.sizlere matbaa baskısı ile ilgili bi soracaktım.
photoshopta çalıstıgım bir brosur var bunu filme gondercem montaj yapmam gerekiyor.
montajı corelde yapıcam dolayısıyla (photoshoptada yapılabilir belki ama corel bana kolay geldiği için orda yapıcam) photoshopta calısmıs oldugum calısma butun layerlarla birlikte rgb,calısmadaki layerları ayrı ayrı mı cmyk ya mı cevirmem gerekiyor yoksa tek bir işlemle rgb yi cmyk donusturdgum de hepsi birden değişiyormu.cevirdigim takdirde corel e attgım zaman baskıda bir sıkıntı olurmu.

Benzer konular

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
layerleriniz corele birleştirmeden gelmeyeceği bilgisinden hareketle, layerlerinizi birleştirip PSde CMYK yapabileceğiniz gibi, corele attıktan sonrada CMYK yapabilirsiniz.

asyabayar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ama dogru olan en bastan CMYK calismaktir

baygolge42

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaslar ozellikle eminecik psd olarak rgb olan bi çalışmayı veya cmyk olan bi çalısmayı ayrı ayrı layerlarla corel acıyor.
asyabasar kardesim direkt olaarak calısmayı cmyk calısırsam musterime digital ortamda gosterdiğim için,renklerde netlik olmayacagını dusunerekten rgb calıstım.
ve benim sorum su;photoshopta rgb calısmıs oldugum bi çalısmayı layerları ayrı ayrımı cmyk ya cevirmem gerekir,yoksa tek bi işlemle cmyk ya cevirilirmi? ki cevilir eger cevirildiginde baskıda bir sorun yasanırmı?

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşım; -arkadaslar ozellikle eminecik psd olarak rgb olan bi çalışmayı veya cmyk olan bi çalısmayı ayrı ayrı layerlarla corel acıyor. demişsin. nasıl açıyo ki.
bende psden genelde çalışmaları alıyorum ama layerleri birleştirmedn gelmiyo. valla ben bi şey anlamadım ama...
ben çalışmayı corele aldıktan sonra CMYK yapıyorum. bir sorunum olmadı şimdiye kadar ...
başka arkadaşlarda bilgilerini paylaşana kardar bekleyin derim :D

baygolge42

🏆Pro Tasarımcı🏆
eminecik ben corelx3 kullanıyorum.ve psd olan bi çalısmayı corele attıgım takdirde layerları ayrı ayrı alabiliyorum.yinede tsk ederim.baska arkadasların cevap yazmasını bekleyelim bakalım cevap gelecektir inşallah.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
İmage/mode/cmyk olarak çevirmen yeterli, burada önemli olan Color Settings ayarlarının düzgün olması.

Saygılarımla

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bu sorunun tartışılması bile bana abes geldi.
image/mode/cmyk o kadar
baskıda filan sorun çıkmaz. eski köye yeni adet getirmeyin...

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
image/mode/cmyk o kadar

arkadaşım tartışma değil paylaşımdan bahsediyoruz.
zaten ufuk bey cevabını vermiş ama ..
tekrar ufuk beyin verdiği cevabın açılımını kendisinden aldım. kendisine tekrar teşekkür ederiz.

- ........... yapmadan önce sorar faletten yapayım mı yapmayım mı?
don't flatten dersen yapmaz flatten'ı seçersen layerları birleştirir.

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
cmyk - rgb

photoshop'ta layer'ları olan bir çalışmayı psd olarak kaydederek, Corel'de import'la getirdiğimizde layer'lar ayrı ayrı gelecektir. Fakat bu arada çoğu efektlerde bozulmalar olabiliyor. Bence photoshop'taki çalışmayı tif olarak kaydedip Corel'e getirmek efekt kayıplarının az olması açısından doğrusu. Corel'de veya Photosop'ta çevirmek pek farketmez sanırım.

baygolge42

🏆Pro Tasarımcı🏆
image/mode/cmyk o kadar
arkadasım konunun ne için acıldıgını okursan eminim sacma olmadıgına sahit olcaksın.konu cmyk cevrilirse baskıda sorun yasanırmı değil.konu cmyk cevrilip corelde filme montajlanabilirmi,montajlanırsa baskıda bir sorun ile karsılasılırmı?

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sevgili eminecik;
ben tartışma derken konuşulmasını kastettim yanlış anlaşılma olmasın..
ama senin gibi tecrübeli birinin bu konularda tereddüd eder gibi olması meslek adına beni üzer. tekraren yanlış anlaşılma olmamasını temenni ederim flatten image kısa yolu (komut + E)
birde Corel ve Freehand gibi vektörel programlara tiff olarak alınmalı baskı için, alınırken de bildiğim birleştirilerek alınır.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar, vektörel programlarına ofset baskıya gidecekse dökümanlarınızı cmyk modunda tiff veya eps olarak ve elbette layerları birleştirerek link ile alın, en doğrusu budur ve ayrıca vektörel programınızda çalışırken hızını da arttırmış olursunuz.

Saygılarımla

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar, vektörel programlarına ofset baskıya gidecekse dökümanlarınızı cmyk modunda tiff veya eps olarak ve elbette layerları birleştirerek link ile alın, en doğrusu budur ve ayrıca vektörel programınızda çalışırken hızını da arttırmış olursunuz.

Saygılarımla

arkadaşlar işin tersinden gitmeyi seviyorlar anlaşılan yukarıdaki bilgileri bilmeyen arkadaşlar değiller ama nedendir bilmem bi tuhaflık var bugün
aynen yukarıda yazıldığı gibidir ve bunu ben yıllardır uygularım sorunsuz işlerim hallolur.
teşekkürler ufuk bey

sezgi-sirin

🌟Usta Tasarımcı🌟
birde çalışmalarını Corele atarken tiff formatını kullanman baskı açısından daha sağlıklı olur.

baygolge42

🏆Pro Tasarımcı🏆
bugun baskıda resimlerin karardıgını farkettim,cok kotu değildi ama yine resimler kotuydu biraz allahtan musteri itiraz etmedi.

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
cmyk - rgb...

Yıllardır Corel kullanıyorum, aynı zamanda film çıkış işide yapıyorum. Gelen işlerde nasıl çalışılırsa çalışılsın -cmyk veya rgb-, zaten eğer bir cmyk dışında bir resim varsa filme çıkışta zaten program onu otomatik olarak cmyk ya çeviriyor. Bence burada tartışılması gereken rengin cmyk veya rgb olmasından ziyade, monitörde gördüğümüz rengin baskıdan alınan rengi tutması olmalı. Bunda da monitörde gördüğümüz renk ayarları kadar, baskı sırasındaki baskı ustasının makinaya vereceği renk değerleri de önemli. Ayrıca filme almak, kalıba almak -ctp'lerde bu ikisi birleşiyor- makinada mürekkep ayarları hepsi de baskıdaki alınacak renkleri etkileyen faktörler... Bana kalırsa buraya kadar tartışılan sadece işin hazırlanmasındaki görsel kısım... Ayrıca eğer kullanılan resim rgb ise baskıda mavi, kırmızı, sarı basıldığında bile resim kendini göstermiyor, ancak siyah basılınca resim kendine geliyor. Ama resimin gerçek orjini cmyk ise, mavi, kırmızı ve sarı renk basıldığında siyaha neredeyse gerek kalmayacak derecede resim kendini gösteriyor ve de daha parlak ve canlı oluyor... Dolayısiyle rgb resim de siyah daha hakim bir renk oluyor...

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
layerlı kaydettiğiniz dosyalrı corel 12 de layerlı olarak alabiliyor bunun için import ederken secenkler kısmında combine kısmının işaretlenmemiş olmasına dikkat etmeniz yeterli,

RYUDORF

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.adobegrafik.com
musdi yi tebrik ederim... ekleyecek olursakta

bırakın corele layerlı alma işini. eğer photoshoptan bir dosya geçecekse flatten image ve cmyk olarak geçmelidir. corel rgb dosyasını cmyk ya çevirir ama gerçek tonlar adobe firmasına aittir.